Otwierając prywatny gabinet lekarski, aptekę lub klinikę, musisz liczyć się z nabyciem sprzętu i wyposażenia medycznego. Jeżeli nie masz oszczędności, nie musisz udawać się do banku po kredyt – korzystniejszym rozwiązaniem jest leasing.
Leasing to jedna z form finansowania inwestycji, z której najczęściej korzystają osoby prowadzące działalność gospodarczą. Z ich punktu widzenia jest on korzystniejszym rozwiązaniem niż podpisanie umowy kredytowej – jest tańszy, a formalności związanych z jego uzyskaniem jest znacznie mniej. Z leasingu mogą skorzystać zarówno lekarze, placówki medyczne, jak i właściciele aptek czy gabinetów medycyny estetycznej.
Jakie wyróżnia się rodzaje leasingu?
Termin „leasing” jest zarezerwowany dla formy finansowania inwestycji polegającej na tym, że leasingodawca przekazuje prawa do korzystania z konkretnego produktu, zaś leasingobiorca jest zobowiązany uiszczać opłatę, czyli raty leasingowe. Rozwój leasingu sprawił, że dziś wyróżnia się leasing operacyjny i finansowy. Zainteresowani mogą też skorzystać z pożyczki leasingowej. Które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla lekarza otwierającego gabinet prywatną praktykę lub klinikę?
Leasing operacyjny – co musisz o nim wiedzieć?
Według specjalistów leasing operacyjny nie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem z punktu widzenia osób działających w branży medycznej, którzy są zainteresowani sfinansowaniem zakupu sprzętu medycznego. Dlaczego? Głównie z uwagi na wysoki podatek VAT (23%). Przez okres użytkowania urządzeń będących w leasingu placówka medyczna lub lekarz nie jest ich właścicielem, co oznacza, że odpisy amortyzacyjne leżą po stronie leasingodawcy. Z drugiej strony leasing operacyjny nie obniża zdolności kredytowej leasingobiorcy, bo nie zwiększa zadłużenia wykazywanego w bilansie.
Leasing finansowy – idealny, gdy chcesz być właścicielem sprzętu
Leasing finansowy jest jednym z najczęściej wybieranych przez osoby zakładające prywatne gabinety medyczne lub kliniki rodzajów leasingu. Powodów jest kilka. W przypadku leasingu finansowego odpisy amortyzacyjne sprzętu leżą pod stronie leasingobiorcy, bo urządzenia stanowią jego własność już w momencie podpisania umowy. Znaczenie ma również niższa – w porównaniu do leasingu operacyjnego – wysokość podatku VAT – wynosi ona 8% (i dodatkowo 8% VAT od wartości odsetek). Specjaliści podkreślają, że leasing finansowy jest szczególnie korzystny dla tych podmiotów, które są zwolnione z podatku VAT.
Pożyczka leasingowa – idealna dla lekarzy
Specjaliści jednogłośnie stwierdzają, że pożyczka leasingowa to aktualnie jedno z najkorzystniejszych rozwiązań, gdy mowa o sfinansowaniu wyposażenia gabinetu lekarskiego. Po podpisaniu umowy leasingobiorca staje się właścicielem sprzętu, po jego stronie leżą zatem odpisy amortyzacyjne. Atrakcyjnie wygląda też kwestia podatku VAT – na kwotę pożyczki składa się wartość urządzenia wraz z podatkiem VAT w wysokości 8%. Dodatkową korzyścią jest długi okres finansowania – nawet do 6 lat.
Poznanie rodzajów leasingu to za mało
Leasing jest mniej popularnym rozwiązaniem niż kredyt. Z tego względu zainteresowani przedsiębiorcy muszą dokładnie zapoznać się z warunkami skorzystania z niego lub wesprzeć się merytoryczną pomocą. Taką oferują firmy doradcze, np. MG Premium. By wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie, niezbędne jest przeprowadzenie kalkulacji. Jako osoba specjalizująca się w leczeniu, możesz mieć problem z wykonaniem fachowych obliczeń. W takiej sytuacji skorzystanie z pomocy profesjonalistów jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. Bo po co przepłacać, skoro można taniej?