Metadane – coraz więcej się o nich mówi, ale wciąż niewiele o nich wiadomo. Dziś o tym czym są, czy warto się ich bać, jak je przeglądać i usuwać.
Czym są metadane
Metadane to inaczej dane o danych. W opisach książek są to pola z tytułem, autorem, miejscem wydania itd. Metadane zdjęć i filmów to informacje dotyczące różnych elementów pliku. Są to m.in.: data wykonania, kolory, balans bieli, długość nagrania i waga pliku. W metadanych może być też zapisany też:
- podgląd zdjęcia,
- gdzie zdjęcie lub film zostały zrobione (dane geograficzne),
- imię i nazwisko, nazwę firmy, nazwę komputera lub adres IP,
- typ użytego aparatu i jego ustawienia podczas robienia zdjęcia,
- w jakich programach plik był edytowany (np. Photoshop i jego wersja).
Czy metadane mogą być niebezpieczne?
To zależy. W 2003 roku amerykańska dziennikarka Catherine Schwartz opublikowała zdjęcie które zostało przycięte – ale w podglądzie pliku wciąż można było zobaczyć pełną wersję pliku na którym pozowała… nago. Warto więc wiedzieć, że zdjęcia to nie tylko to, co widzimy w galerii, ale też wiele głębokich informacji.
Z kolei John McAffe ukrywał się przed sądem. Postanowił jednak zaprosić do swojej tajnej kryjówki dziennikarzy, by udzielić im wywiadu. Zrobili oni zdjęcia McAffe i opublikowali w internecie… razem z dokładną lokalizacją. Na aresztowanie nie musiał długo czekać.
Także to czy metadane mogą być niebezpieczne, zależy od tego co się w nich znajduje. Czasami nawet data zrobienia zdjęcia może zdradzić to, że byliśmy na urlopie, zamiast na zwolnieniu lekarskim. A lokalizacja może zdradzić nasze miejsce zamieszkania i ułatwić śledzenie nas.
Jak znaleźć metadane w zdjęciach i filmach
Sprawdzanie metadanych jest stosunkowo łatwe, możemy to robić na 3 sposoby:
Systemowa przeglądarka plików – w MS Windows wystarczy kliknąć zdjęcie prawym przyciskiem myszy, aby sprawdzić jego właściwości – a następnie wejść w zakładkę szczegóły.
Podobnie działa to na systemach Mac od Apple. Systemowy Finder pozwoli nam sprawdzić informacje o pliku, ale też lokalizację na mapie (o ile plik ma w sobie takie informacje). Niestety ten podgląd może ukryć niektóre dane.
Przeglądarki metadanych on-line – takie jak Metadata2go lub ExifTools pozwalają nam sprawdzić wszystkie metadane pliku.
Programy do przeglądania metadanych – pozwalają nam na sprawdzanie wielu plików na raz.
Jak usunąć metadane z pliku
Na zdjęciu powyżej widzisz systemową przeglądarkę plików. Na dole okna znajdziemy “Usuń właściwości i informacje osobiste” – to najprostszy sposób usuwania. Możesz też usunąć metadane programem jak Easy Exif Delete.
W przypadku Maca i iPhone do usuwania metadanych potrzebujemy aplikacji jak Exif Purge.
Metadane w mediach społecznościowych – są zazwyczaj automatycznie usuwane. Wiąże się to z kompresją zdjęć. Dalej jednak takie zdjęcia mogą być jednak używane przez tzw. SOCMINT – pozyskiwanie danych z mediów społecznościowych.
Podsumowanie
Metadane mogą być cichym zabójcą prywatności, albo pomagać nam namierzać innych. Zostały stworzone, by ułatwić porządkowanie książek i plików, a teraz są kopalnią informacji.