Sesja coraz bliżej. Jedną z najważniejszych rzeczy na studiach są notatki – są podstawą powtórki materiału, a następnie zdania egzaminu. Ale tak jak minęły już czasy papierowych indeksów na oceny, tak mija i czas notowania na papierze.
Według badań kaligrafia usprawnia mózg, ale obecnie studenci notujący odręcznie stali się mniejszością. Łatwość wygrała z efektywnością. Dziś notuje się na laptopach, smartfonach i tabletach. Sama notatka to tylko zestaw tekstu, który trzeba jakoś uporządkować. W tym celu – tworzenia i organizacji notatek – powstało wiele programów i narzędzi. Dziś skupimy się na kilku wybranych:
Evernote
Evernote pozwala na tworzenie notatek w oparciu o szablony oraz organizowanie je w katalogach. Jeśli chcemy dodać do notatki jakiś plik wideo, dźwiękowy, tekstowy lub inny – wystarczy go przeciągnąć.
Do aplikacji zalogować możemy się poprzez konto osobiste, Google lub Apple. Dodatkowo Evernote możemy synchronizować z naszym kalendarzem, w celu tworzenia list przypomnień.
Evernote dostępny jest w wersji na smartfony, tablety, komputery oraz przeglądarki. Oparty jest o technologię chmurową, więc notatki synchronizują się między urządzeniami.
Good Notes
Good Notes to aplikacja na urządzenia firmy Apple – iPhone, iPad i MacBook. Notatki synchronizują się między naszymi urządzeniami.
Aplikacji bliżej do klasycznego notatnika. Przy pomocy rysika możemy notować w nim odręcznie, a nawet rysować. Aplikacja rozpoznaje nasze pismo odręczne, a następnie zamienia je na tekst cyfrowy. Operacja ta pozwala przeszukiwać nam później tekst dzięki wyszukiwarce.
Google Docs
Dokumenty od Google to usługa w ramach Dysku Google. Zbliżona jest do znanego nam wszystkim edytora tekstu Microsoft Word. Do jej obsługi wystarczy konto Google. Dysk Google w podstawowej wersji oferuje nam 15 GB przestrzeni za darmo, dzięki czemu pomieścić możemy na nim setki notatek. Aplikacja pozwala także na dzielenie się plikami, oraz organizowanie ich w foldery.
Mniej znaną funkcją Dysku Google jest OCR (Optyczne rozpoznawanie znaków) – czyli narzędzie do zamiany zdjęć na tekst. Po wrzuceniu zdjęcia tekstu na dysk wystarczy kliknąć niego prawym przyciskiem > Otwórz w > Dokumenty Google, po chwili Google przetworzy nasze zdjęcie, tworząc plik z jego zapisem tekstowym:
Microsoft OneNote
OneNote to notatnik od firmy Microsoft. Posiada funkcje edytora tekstu Word, ale także możliwość rysowania. Posiada także synchronizację z usługami chmurowymi Microsoft, dzięki czemu notatki dostępne są na każdym urządzeniu, na którym jesteśmy zalogowani.
One Note, podobnie jak Dysk Google posiada funkcję OCR. Różnica polega na tym, że na dysk Google musimy wgrać cały plik, by następnie go przetworzyć, a w OneNote wystarczy wkleić go do pola edycji, a następnie kliknąć prawy > Kopiuj tekst z obrazka.
Zamiana obrazu na tekst Google VS Microsoft
Pozornie różnica nie jest duża, ale w praktyce jednak znacząca. OneNote możemy używać do zamiany np. zrzutów ekranu, by następnie przenosić je do innego pliku z notatką. Wadą OneNote jest jednak to, że każdą linijkę traktuje jako osobną, przez co poszczególne części notatki musimy z sobą łączyć. Jak wygląda to w praktyce widzimy na zrzutach ekranu z obu programów.
Dokumenty Google sprawdzają się w przypadku dużych plików (np. książek czy broszur), ponieważ wrzucanie każdego screena, a następnie przetwarzanie go na dysku, jest bardzo czasochłonne.
Aplikacje do notowania – którą wybrać?
Czy można któryś z programów okrzyknąć najlepszym? Każdy z nas ma inne potrzeby, a każdy program ma swoje wady i zalety. To które funkcje są nam potrzebne, zależy już od nas. Dlatego najlepsza aplikacja do notowania to ta, z której korzysta nam się najlepiej.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z kilku aplikacji jednocześnie, wybierając najlepsze funkcje. Np. OCR od OneNote konwertujący tekst do Google Docs? Rysunek z Good Notes przeniesiony do Evernote? To tylko 2 możliwe kombinacje. Pamiętaj, że możesz tworzyć też własne!