Jak odnaleźć film, który pamiętamy jak przez mgłę? Gdzie szukać informacji o każdej osobie pracującej przy filmie? Niewiele osób czeka na napisy końcowe, co jednak zrobić, gdy potrzebujemy informacji, które w nich były zawarte?
Czy wiesz, że scenariusze kinowych hitów są na wysunięcie twojej ręki? Obejrzymy więc, gdzie znajdziemy te informacje!
Filmweb to jedna z najbardziej kojarzonych stron związanych z filmami. Jest to serwis komercyjny będący bazą filmów (wraz z obsadą), które są oceniane przez użytkowników strony. Strona przedstawia także newsy związane ze światem filmu, aktorami i ich rolami oraz grami wideo.
FilmPolski to baza filmu polskiego prowadzona przez Szkołę Filmową w Łodzi. Strona prowadzi szczegółowy spis informacji dotyczących produkcji filmowych i serialowych ukazujących się w Polsce.
W serwisie znajdziemy listę filmów ukazujących się w naszym kraju, od 1902 do 2024 roku. Każda z tych pozycji została dokładnie zaprezentowana. Opisy zawierają przedstawienie fabuły oraz wykaz osobowy każdego, kto przyczynił się do powstania filmu.
FilmPolski zawiera także biogramy i nagrody przyznawane poszczególnym twórcom i aktorom. Strona prowadzi także kalendarium, w którym uzyskamy informacje uporządkowane według dat.
Portal zawiera także Filmotekę zawierającą 275 produkcji. Podobnie jak w przypadku Ninateki opisywanej w naszym serwisie filmy udostępniane są za darmo.
Scenariusz to podstawa każdego filmu. Zazwyczaj są one strzeżone i otoczone tajemnicą. Jednak 18 listopada 2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi stworzyła Bibliotekę Scenariuszy Filmowych.
BSF zawiera na ten moment 93 scenariusze. Dzięki bibliotece możemy dowiedzieć się, jak wygląda scenariusz m.in. do filmu Boże Ciało (2019).
Co jednak, gdy szukamy filmu, o którym wiemy tylko, że ”grał tam aktor z blizną, który szedł przez pustynię” i nie pamiętamy tytułu? Możemy być pewni, że na pewno ktoś poza nami oglądał ten film.
W takiej sytuacji można zwrócić się do innych użytkowników, np. do grupy JAKI TO FILM? – NIE PAMIĘTAM TYTUŁU. Społeczność zgromadzona w tej 50-tysięcznej grupie pomoże odnaleźć nam tytuł filmu, o którym pamiętamy jedynie szczątkowe informacje.