W dobie pracy zdalnej i współdzielenia projektów firmy stoją przed nowym wyzwaniem: jak bezpiecznie i wygodnie przechowywać coraz większe ilości informacji? Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z tzw. chmury (Cloud). Innymi słowy: pliki nie są przechowywane na naszym komputerze, lecz na zewnętrznych serwerach. Wystarczy połączenie z Internetem. Takie rozwiązanie oferuje wiele firm. Z której oferty więc skorzystać? Chmura ma wiele cech, które wpłyną na ostateczny wybór. Te zmienne to ilość miejsca, dostępność czy bezpieczeństwo zgromadzonych danych.
Zalety przechowywania danych w chmurze
Przechowywanie danych na zewnętrznych serwerach przynosi firmie wiele korzyści. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich:
- Dostęp do danych z dowolnego urządzenia.
- Możliwość zarządzania dostępem do informacji.
- Możliwość współdziałania zespołów rozproszonych.
- Nie trzeba również martwić się o limity danych.
Do dyspozycji mamy różne pakiety. Niektóre są dedykowane firmom, inne są przygotowane dla osób prywatnych. Do wyboru są wersje darmowe, lub płatne. W niniejszym zestawieniu sprawdzimy, która oferta jest najkorzystniejsza.
Co należy wiedzieć przed wyborem chmury?
Wybór pakietu oczywiście zależy od naszych preferencji i potrzeb. Przed podjęciem decyzji warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
- Czy potrzebuję dużo miejsca do przechowywania? Ile orientacyjnie?
- Czy wystarczy mi darmowa wersja, czy może prowadzę firmę i chcę zainwestować?
- Czy potrzebne mi będą dodatkowe udogodnienia: podwójne uwierzytelnianie, możliwość edycji bez konieczności pobierania, dostęp offline?
- Czy dane będą przechowywane zgodnie z RODO i odpowiednio chronione?
- Czy zmiany są automatycznie zapisywane? Jak często robiony jest backup danych?
Na tej podstawie można dokonać porównania i podjąć decyzję. Według raportu PC Word z 2022 roku jest kilka firm, których oferta jest najkorzystniejsza.
U kogo chmura?
Usługę przechowywania danych w chmurze oferuje na przykład INEA. Swoją propozycję ma również Amazon. Obecnie nawet dostęp do systemu Windows można uzyskać właśnie w ten sposób. Którą firmę oferującą przechowywanie danych w chmurze wybrać? Według raportu PC Word, dla przeciętnego użytkownika:
- Najlepszym miejscem do przechowywania jest dysk Google. Możliwość podpięcia konta, kontrola dostępu, opcja edycji czy dodawania komentarzy oraz dużo miejsca- oto przyczyny. Google Drive oferuje 15 GB w bezpłatnej wersji;
- Najwięcej miejsca w darmowej wersji oferuje Mega. Jest to aż 20 GB. To duża różnica w porównaniu z konkurencją;
- Najbezpieczniejszym rozwiązaniem okazuje się Tresorit. Oferuje szyfrowanie end-to-end i uwierzytelnianie zerowej wiedzy. To znaczy, że hasło nigdzie nie jest zapisane i zna je tylko właściciel konta. Tresorit udostępnia 3 GB w darmowej wersji;
- Prowadzisz biznes? Sprawdź Dropbox! W wersji bezpłatnej dysk ma pojemność 2 GB;
- OneDrive jest doskonałym rozwiązaniem dla użytkowników Office 365, z uwagi na stopień integracji i 5 GB do dyspozycji;
- iCloud natomiast będzie doskonały dla Użytkowników urządzeń firmy Apple. Również tu do dyspozycji jest 5 GB;
Jak widać , decyzja będzie zależała od naszych preferencji. Widać jednak wyraźnie, że Google dominuje na rynku. Niniejsze, krótkie opracowanie na pewno ułatwi dokonanie wyboru najlepszej oferty.