Ministerstwo Zdrowia – zasoby informacyjne

Za najważniejszą wartość w życiu 38 proc. Polaków uważa zdrowie – tak wykazały badania CBOS z 2017 roku. Idąc za śladem najważniejszym wartości wśród obywateli, kolejnym resortem poddanym analizie jest ten pod wodzą Konstantego Radziwiłła. Ministerstwo Zdrowia i jego strona internetowa została zweryfikowana pod kątem wybranych elementów, które postanowiliśmy przedstawić.

Dla kadry medycznej

Lekarze, pielęgniarki i inne zawody medyczne wraz z kadrą administracyjną to główny odbiorca witryny internetowej. Tematyka podstron podpowiada, jakie informacje są tam dostępne. Dział „Aktualności” to przede wszystkim zbiór newsów związanych z codzienną pracą Ministerstwa Zdrowia, które są chronologicznie prezentowane. Wśród nich można znaleźć zapowiedzi szkoleń, konferencji lub propozycje ustaw. Bieżąca weryfikacja tej części nie pozwoli na pominięcie ważnych zmian w zakresie zarządzania w zdrowiu publicznym.

Podstrona „System ochrony zdrowia” oferuje m.in. szereg informacji dla dedykowanej grupy zawodowej np. lekarze, pielęgniarki, diagności laboratoryjni. Wśród nich można znaleźć zbiory przydatnych linków, możliwości i zasady kształcenia w danym zawodzie, palące tematy, dobre praktyki w zarządzaniu lub prowadzeniu badań klinicznych. Jednym słowem – obowiązkowa lektura początkujących adeptów oraz doświadczonych pracowników służby zdrowia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Ta podstrona jest kompatybilna ze stroną Ministerstwa Zdrowia, jednak nie sposób przeoczyć kilku dodatkowych elementów. Wśród nich jest zasób informacji dotyczący rocznych sprawozdań finansowych przedstawianych przez instytuty badawcze nadzorowane przez resort, np. Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Te materiały znajdą zainteresowanie wśród ekonomistów, dziennikarzy, ale też konkurencyjnych lub uzupełniających się instytucji funkcjonujących w sektorze zdrowia publicznego.  Kolejne dwie podstrony warte uwagi to „Ogłoszenia” oraz „Zamówienia publiczne”. Na tej pierwszej można znaleźć aktualne informacje nt. działań realizowanych w ramach ogólnopolskich programów zdrowia. Wśród nich szczególnie interesujące mogą być ogłoszenia dla podmiotów leczniczych lub NGO o aktualnych konkursach ofert, które oferują zdobycie środków na zakup sprzętu medycznego lub prowadzenie kampanii edukacyjnych w zakresie profilaktyki chorób. Biuletyn Informacji Publicznej to także miejsce, w którym można znaleźć informacje nt. ogłoszonych przetargów. O tym, gdzie przedsiębiorcy mogą szukać zleceń, pisaliśmy już tutaj, ale gwoli uzupełnienia, należy wskazać również tę możliwość. Aktualnie toczy się postępowanie na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych polegających na remoncie zewnętrznych ciągów komunikacyjnych w obiekcie przy ul. Długiej 38/40 w Warszawie. Do dzieła!

Strona internetowa Ministerstwa Zdrowia dla każdego z nas

Publiczny system ochrony zdrowia od zawsze pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza wśród końcowych odbiorców usług, czyli pacjentów. Z perspektywy chorych warto więc zwrócić uwagę na dwa elementy, które w otwartym dostępie zapewnia Ministerstwo Zdrowia. Strona internetowa resortu prezentuje podstronę „Zdrowie i profilaktyka”, której treści pozwolą poszerzyć i usystematyzować wiedzę. Szczególnie interesujące są tutaj tematy dla osób znajdujących się pod szczególną opieką tj. kobiet w ciąży, dzieci i młodzieży, osób starszych. Jeśli zastanawiasz się nad zaszczepieniem swojego malucha, w tej części strony znajdziesz materiały dotyczące tej kwestii. Chcesz wykonać nieodpłatne badania mammograficzne lub sprawdzić, czy znajdujesz się w grupie ryzyka w zapadalności na choroby serca? Ministerstwo Zdrowia i jego strona internetowa pokieruje Cię tutaj w odpowiednie miejsce.

Zdrowie-profilaktykaKwestia refundowanych leków to dla wszystkich obywateli ważny problem, szczególnie jeśli medykamenty są kupowane każdego miesiąca. Niewiele osób wie, że obok standardowego leczenia w niektórych schorzeniach zdrowotnych jest możliwe wzięcie udziału w badaniach klinicznych lub w programach lekowych, które gwarantują darmowy dostęp do najnowszych terapii. Strona resortu prezentuje zasady refundacji, ustalania poziomu odpłatności oraz najnowszą listę leków refundowanych. Przygotowany informator pozwoli dowiedzieć się, jak skorzystać z tego, co nabywamy poprzez posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego.

Refundacja

Podsumowanie

Ministerstwo  Zdrowia – strona internetowa resortu w porównaniu z zasobami Ministerstwa Finansów, pełni funkcję bardziej systematyzującą i rejestrującą zasoby dotyczące szeroko pojętego zdrowia publicznego. Informacje dotyczące raportów, analiz lub innych zborów danych są głównie zamieszczane na witrynach organów i podmiotów podległych, do których można znaleźć bezpośrednie linki na stronie analizowanego resortu. Przykładowo – dane liczbowe i ciekawe raporty można znaleźć na portalu Głównego Urzędu Statystycznego, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia lub Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Nie zmienia to jednak faktu, że chcąc poznać bieżącą sytuację w zakresie zdrowia publicznego, strona internetowa Ministerstwa Zdrowia to pierwsze źródło informacji. Korzystanie z jej zasobów można również realizować poprzez ogólną wyszukiwarkę. Wprowadzenie danej frazy można w wynikach zawęzić do danej kategorii w podstronach witryny (np. System ochrony zdrowia, Zdrowie i profilaktyka) i posortować ze względu na trafność wyników oraz datę publikacji.

Dodaj komentarz