Planowanie zagranicznej podróży wiąże się zwykle z poświęceniem większej ilości czasu i uwagi do jej przygotowania niż wyprawy krajowej. Jeśli chcemy, aby planowany wyjazd przebiegał po naszej myśli, przygotowujemy się do niego w wielu aspektach. Zazwyczaj poznajemy lokalne zwyczaje i prawo, wykupujemy odpowiednie ubezpieczenie, czy też szczepimy się – jeśli jest taki obowiązek lub zalecenie. Dla osób wybierających się za granicę polecamy cenne źródło wiedzy, które również zostało stworzone dla poprawy bezpieczeństwa i komfortu naszej podróży. Przyjrzyjmy się, jaką pomoc i porady dla podróżujących proponuje nam Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Jak przygotować się do podróży zagranicznej?
Na stronie MSZ znajduje się wiele praktycznych informacji, obejmujących między innymi aktualne wytyczne i zalecenia wyjazdowe do konkretnych krajów. Poza informacjami konsularnymi, dotyczącymi paszportów czy wiz, znajdziemy tu również vademecum dla podróżujących – „Bezpiecznie przez świat”. Zawiera ono ważne informacje i praktyczne porady, pomagające zaplanować zagraniczną podróż. Ponadto, na stronie ministerstwa zamieszczono wiele wskazówek, mających na celu poprawę naszego bezpieczeństwa podczas wyjazdu w kwestii ubezpieczenia, zdrowia oraz konieczności zapoznania się z niezbędnymi informacjami przed podróżą. W zakładce Informacje dla podróżujących znajdziemy informacje przygotowane przez polskie placówki dyplomatyczne we współpracy z MSZ. Po wybraniu z listy nazwy kraju, do którego się wybieramy, możemy dowiedzieć się na przykład o obowiązujących ogólnych zasadach pobytu w danym kraju, ile zapłacimy za wizytę u lekarza (jeśli karta EKUZ nie obowiązuje) lub sprawdzić, czy polski turysta może posługiwać się polskim prawem jazdy.
Aplikacja Polak za granicą
Aplikacja ta powstała w 2021 r. we współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jej funkcjonalność wcześniej mogliśmy poznać w aplikacji mObywatel. Szczególne znaczenie odgrywała w pandemii COVID-19, kiedy osoby podróżujące za granicę mogły na bieżąco śledzić obostrzenia wjazdowe do konkretnego kraju. Jednak również dziś jest ona pomocnym narzędziem dla turystów. Znajdziemy w niej min listę wszystkich polskich placówek w danym państwie, a jeśli takich brak aplikacja podpowie nam, gdzie w razie potrzeby uzyskamy pomoc. Ponadto dowiemy się, jakie obowiązują przepisy wjazdowe i celne w danym kraju, różnice obyczajowe oraz prawne, czy też zasady bezpieczeństwa. Z aplikacji dowiemy się również o dogodnych sposobach podróżowania w miejscu naszego pobytu. Narzędzie dostępne jest w wersjach dla systemów Android i iOS.
System Odyseusz
Kolejną propozycją MSZ dla podróżnych jest Odyseusz. Portal powstał z myślą o zastąpieniu swoją funkcjonalnością wcześniejszego systemu e-konsulat. Daje on możliwość zlokalizowania podróżnych z Polski w każdym miejscu na świecie, jeśli sytuacja nieoczekiwanie będzie tego wymagała. Chodzi tu o sytuacje kryzysowe, które mogą być spowodowane różnymi czynnikami: zamachy terrorystyczne, klęski żywiołowe czy inne zdarzenia, które trudno jest przewidzieć. Dzięki rejestracji w systemie Odyseusz służby konsularne będą mogły sprawnie zareagować, aby udzielić nam pomocy. Wsparcie najbliższych placówek dyplomatycznych Rzeczpospolitej Polskiej może polegać na skutecznym i szybkim poinformowaniu nas o istniejącym zagrożeniu, jak również, jeśli zajdzie taka potrzeba, na udzieleniu bezpośredniej pomocy. Ponadto system na bieżąco dostarcza nam aktualne komunikaty, ostrzegające przed zagrożeniami w danym kraju.
Jednak, aby skorzystać z funkcjonalności Odyseusza, musimy najpierw zgłosić swoją podróż w systemie. Możemy to zrobić na dwa sposoby: zakładając profil lub po prostu wypełniając formularz zgłoszenia. Pierwsza opcja polecana jest szczególnie osobom, które często wyjeżdżają za granicę lub planują tam przebywać dłużej niż 6 miesięcy, drugą zaleca się do zgłoszenia jednorazowego wyjazdu. Zgłoszenie nie trwa długo, poza naszymi danymi osobowymi należy podać kraj docelowy oraz możliwe formy kontaktu z nami – telefon, mail lub opcjonalnie adresy naszych komunikatorów internetowych. Następnie wskazujemy osobę pozostającą w kraju, którą odpowiednie organy będą mogły poinformować o naszej sytuacji – jeśli będzie taka potrzeba. Na koniec mamy możliwość podać dane naszych współtowarzyszy podróży, dzięki temu one nie będą już musiały tego robić. Co więcej, jeśli planujemy się przemieszczać, mamy możliwość zaznaczenia kilka miejsc naszej podróży. Potwierdzamy, zaznaczamy zgody i ze zwiększonym poczuciem bezpieczeństwa ruszamy w wymarzoną podróż!
Portal Odyseusz jest dobrowolny, bezpłatny i dostępny zarówno w wersji mobilnej, jak i desktopowej.
Zawsze warto wiedzieć, w jaki sposób możemy zadbać o bezpieczeństwo naszej podróży, aby zapewnić komfort nam i swoim bliskim. Jeśli mamy pod ręką wygodne, bezpłatne narzędzia temu służące, dlaczego z nich nie skorzystać? Polecamy śledzenie naszych artykułów, w okresie letnim podpowiemy jeszcze sporo źródeł wiedzy i narzędzi, ułatwiających nam planowanie wakacyjnych podróży!