W dzisiejszym artykule przedstawione zostaną wybrane elementy witryny resortu Mateusza Morawieckiego jako źródła informacji. Ministerstwo Rozwoju – strona internetowa to przede wszystkim punkt startowy w poszukiwaniu danych dla wszystkich przedsiębiorców zainteresowanych rozpoczęciem lub poszerzeniem prowadzonej działalności gospodarczej. Co więcej można tam znaleźć? Konstytucję Biznesu? Zapraszamy do czytania i komentowania!
Trzy w jednym
Minister Mateusz Morawiecki pełni trzy funkcje na raz w polskim rządzie, prawie tak, jak sama strona internetowa Ministerstwa Rozwoju. Resort objął pieczę nad funkcjonowaniem aż trzech osobnych portali, nie licząc obowiązkowego Biuletynu Informacji Publicznej:
- BIZNES.GOV.PL – serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy
- FunduszeEuropejskie.gov.pl – portal dedykowany środkom unijnym w Polsce
- PPP.gov.pl – platforma partnerstwa publiczno-prywatnego
O tym drugim redakcja pisała już tutaj, a trzeci serwis będzie przedmiotem osobnego artykułu już niebawem. Przybliżymy natomiast zasoby informacyjne serwisu BIZNES.GOV.PL.
Zgodnie ze statystykami zamieszczonymi w tym portalu, Ministerstwo Rozwoju publikuje w nim 958 opisów usług, 310 usług on-line i 146 poradników dla przedsiębiorców. Klikając w poszczególne dane pojawia się od razu możliwość wyszukiwania w tych elementach. W przypadku usług wyniki można zawęzić do kategorii tematycznych lub zawodowych. Przykładowo – wybierając informacje dla architekta, otrzymujemy odpowiedzi w postaci zbioru przydatnych artykułów np. jak zdobyć zaświadczenie o wpisie do Centralnego Rejestru Osób Posiadających Uprawnienia Budowlane. Usługi on-line natomiast wynikają z tego pierwszego zasobu, jednakże tutaj funkcjonuje jedynie zawężenie wyszukiwania do branży np. Nieruchomości. Ostatni element tej części serwisu to poradniki, w których funkcjonuje standardowe okno wyszukiwania, gdzie można wprowadzić frazę oraz filtrowanie według kategorii związanej ze statusem danej działalności gospodarczej np. Otwieram firmę, Zamykam firmę. Krok po kroku przedstawione zostały ścieżki proceduralne w danym przypadku.
Wszystkie te elementy są również do znalezienia i wertowania przez zainteresowanych przedsiębiorców wprost ze strony głównej portalu. Wyodrębnione tematy stanowią osobne ikony, które po kliknięciu przenoszą do głębszych zasobów. W tym serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorcy nie brakuje również intuicyjnej wyszukiwarki kodów PKD, która ma za zadanie ułatwić identyfikację i wybór usług przy rejestracji firmy.
Analizy, raporty i prognozy gospodarcze
Biorąc pod uwagę główną stronę internatową Ministerstwa Rozwoju, warto zwrócić uwagę na pewną grupę zasobów źródłowych niezwykle przydatnych np. dla inwestorów biznesowych do oceny rynkowej sytuacji określonych sektorów bądź przedsiębiorców, którzy chcą rozwinąć skrzydła. Podstrona „Analiza i ocena polskiej gospodarki” kryje w sobie informacje o sytuacji gospodarczej, analizy handlu zagranicznego i przedsiębiorczości oraz informacje o spreadach. Ta pierwsza grupa dokumentów to niestety starocie! Ostatnie dane dotyczą roku 2015, mogą się jednak przydać do podglądowej analizy. Sytuację ratują aktualne zestawienia podstawowych wskaźników makroekonomicznych odzwierciedlających wyniki gospodarcze Polski – ostatnie dane dotyczą maja 2017 r. Lepiej się mają materiały dotyczące handlu zagranicznego. Ministerstwo Rozwoju udostępnia zasoby dotyczące m.in.: struktury przedmiotowej obrotów z UE i WNP, głównych rynków eksportowych i importowych oraz towarów dominujących w eksporcie oraz imporcie – najnowsze materiały dotyczą I kwartału 2017 r. Najnowsze informacje związane są ze spreadami bankowymi, które na bieżąco są aktualizowane – lipiec 2017 r.
Plan Morawieckiego, czyli Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju
Ta część strony internetowej Ministerstwa Rozwoju jest wyodrębnionym elementem, do którego warto zajrzeć z obywatelskiej ciekawości. Każdy z nas może sprawdzić, co tak naprawdę zostało zawarte w Planie Morawieckiego i jakich kluczowych projektów możemy się spodziewać w przygotowaniu oraz realizacji na najbliższe lata. Między innymi wspomniana w tytule Konstytucja Biznesu to pakiet dokumentów, które w założeniu mają zmienić polską rzeczywistość gospodarczą. Najważniejszym elementem jest tutaj opracowanie ustawy Prawo przedsiębiorców, która określi przepisy i obowiązki stron uczestniczących w procesach biznesowych.
Z perspektywy infobrokera nie można pominąć projektu kluczowego pn. „Od papierowej do cyfrowej Polski”. Ten pomysł będzie realizowany we współpracy przez Ministerstwa: Rozwoju, Cyfryzacji, Finansów, Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Zdrowia i Infrastruktury i Budownictwa. W ramach zadań przewidziano 13 Strumieni prac. Wśród nich np. strumień e-Sprawozdawczość, który ma za zadanie usprawnić wykorzystanie publicznych zasobów informacji, m.in. poprzez ujednolicenie i integrację wymaganych przez administrację publiczną obowiązków sprawozdawczych przedsiębiorstw. Czekamy!
Podsumowanie
Ministerstwo Rozwoju i jego strona internetowa to źródło informacji, które powinno znaleźć się w ulubionych zakładkach przedsiębiorców i osób, które planują otwarcie własnego interesu lub go prowadzą. Prosto i intuicyjnie przedstawia najważniejsze elementy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jeśli dany materiał nie spełnia oczekiwań – każdy użytkownik może odpowiedzieć na pytanie „Czy treść na tej stronie była pomocna?”. Jeśli nie – komentarz z sugestiami jest wysyłany bezpośrednio do resortu.