Ministerstwo Sportu i Turystyki – zasoby informacyjne

W dzisiejszym artykule przedstawione zostaną wybrane elementy witryny resortu Witolda Bańki jako źródła informacji. Strona internetowa Ministerstwa Sportu i Turystyki to przede wszystkim punkt startowy w poszukiwaniu danych, które mogą znaleźć zainteresowanie wśród przedsiębiorców działających w branży turystycznej, dziennikarzy, ciekawych obywateli, ale również podróżników bądź początkujących managerów sportu. Sami sprawdźcie!

Hotele widmo już nie straszne

Kto nie słyszał o głośnej aferze dotyczącej fałszywych ofert pobytów w Zakopanem? Setki osób została na lodzie przed Świętami Bożego Narodzenia i Sylwestrem dzięki przebiegłości oszustów, którzy oferowali noclegi w nieistniających obiektach – np. Apartamenty u Bacy, Hotel Golden Palace. Nawet nazwy brzmią kusząco! W rzeczywistości były to sfabrykowane ogłoszenia, podrobione strony internetowe i podbite słowa kluczowe, które pozwalały na proste znalezienie oferty w Google. Co zrobić, żeby nie dać się więcej oszukać? Wystarczy skorzystać z Centralnego Wykazu Obiektów Hotelaskich, które tworzy Ministerstwo Sportu i Turystyki. Intuicyjne wyszukiwanie np. według kategorii obiektu (hotel, motel, pensjonat, kemping, dom wycieczkowy, schronisko młodzieżowe, pole biwakowe) i lokalizacji pozwoli na wyselekcjonowanie zarejestrowanych i istniejących podmiotów. Obok tego wykazu resort Witolda Bańki udostępnia również:

Opracowania tematyczne

Ironicznie nie da się nie zauważyć, że w Polce mamy 40 milionów lekarzy oraz trenerów naszej narodowej reprezentacji w piłkę nożną. Szukamy zdrowia w sieci, leczymy się na własną rękę i zawsze wiemy, kto powinien zejść z boiska w drugiej połowie. Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie sportem, warto zwrócić uwagę na kilka opracowań udostępnionych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Są to raporty tematyczne dotyczące określonych zagadnień, przykładowo:

  • Diagnoza społeczna zapotrzebowania na infrastrukturę sportowo-rekreacyjną

Autorka zwróciła uwagę na nie w perspektywy infobrokera, gdyż udostępnione materiały obejmują stosowane przez nasze środowisko techniki – takie jak analiza desk-research, infografiki, raporty analityczne. Jednakże podsumowanie tych badań prowadzi do bardzo smutnych wniosków. Polacy za aktywność fizyczną uznają wypoczynek na świeżym powietrzu lub wyjście ze znajomymi! O zgrozo!

  • Najlepsze praktyki: Zarządzanie obiektami sportowymi

Ciekawa pozycja dla osób, które zajmują się zarządzaniem takimi obiektami lub planują postawić pierwsze kroki w tej branży. Rzeczowo, na temat, przejrzyście – a co najważniejsze, w oparciu o najnowsze wytyczne, gdyż publikacja jest z 2017 r.

ZarabiajNaTurystyce.pl

Polska Organizacja Turystyczna pod wodzą Ministerstwa Sportu i Turystyki przygotowała portal ZarabiajNaTurystyce.pl, który jest przeznaczony dla wszystkich przedsiębiorców działających w branży. Jest to ciekawa propozycja zasobów, z których można nieodpłatnie skorzystać, a jak wiadomo – informacje są w cenie. Przykładowo podstrona „Dobre praktyki” udostępnia bazę wiedzy z materiałami z różnych szkoleń, ciekawymi newsami branżowymi oraz danymi na temat konsorcjów marketingowych. Obok tego autorka zwróciła również uwagę na część „Badania i analizy”, w których można znaleźć opracowania z bieżącego roku, ale też starsze pozycje dotyczące zachowań Polaków jako turystów, dane o rynku gastronomicznym, informacje o najczęściej odwiedzanych miastach etc.

Podsumowanie

Zasoby informacyjne resortu Witolda Bańki są przyjazne w obsłudze. Architektura strony jest intuicyjna i łatwo się po niej poruszać. Udostępniane materiały to zarówno gotowe raporty, jak również rejestry oraz wykazy. Najbardziej cieszy jednak to, że część zasobów internetowych jest dedykowana stricte przedsiębiorcom działającym w branży turystycznej. Próbujcie według uznania!

Dodaj komentarz