Jeżeli interesujesz się geolokalizacją znasz już pewnie najpopularniejsze narzędzia takie jak Google Earth, o którym pisaliśmy niedawno czy Sun Cal omówiony przez nas w tym artykule.
Dostępnych jest jednak jeszcze wiele innych bezpłatnych narzędzi i zasobów, które ułatwiają wyszukiwanie w zakresie geolokalizacji. W tym artykule przedstawimy sześć mniej znanych zasobów, które możesz wykorzystać do gromadzenia i analizowania danych geoprzestrzennych podczas badań internetowych.
Overpass Turbo to narzędzie służące do filtrowania danych z Open StreetMap
Za pomocą tej aplikacji można w łatwy sposób stworzyć interaktywne mapy, mające na celu ułatwienie wizualizacji danych o lokalizacji. Aby otrzymać wyniki na interaktywnej mapie, należy uruchomić dowolne zapytanie Overpass API w specjalnie zaprojektowanym językiem kwerend. Osoby początkujące, mogą użyć specjalnego Kreatora, który ułatwia tworzenie kwerend.
World Imagery Wayback to cyfrowe archiwum mapy World Imagery
Narzędzie to umożliwia nam dostęp do ponad 100 różnych wersji zdjęć, uchwyconych na przestrzeni lat. Archiwum posiada funkcję wyświetlania jednocześnie dwóch warstw na ekranie, aby móc w łatwy sposób porównywać wszelkie różnice.
F4 Map to interaktywna mapa świata pozwalająca na naniesienie w formie 3D poszczególnych budynków
Narzędzie wykorzystuje dane z Open Street Map, i zapewnia obrazy o wysokim poziomie szczegółowości. Dodatkowo F4 Map wyświetla obrazy z uwzględnieniem cieni, warunków pogodowych czy pozycji słońca w różnych porach dnia: rano, popołudniu, wieczorem, w nocy lub na żywo.
Earth Explorer umożliwia przeglądanie i pobieranie zdjęć satelitarnych, lotniczych, oraz map topograficznych i innych danych geoprzestrzennych
Jest to bezpłatne narzędzie umożliwiające dostęp do zdjęć satelitarnych wspólnego programu NASA i USGS (United States Geological Survey) Landsat. Program ten zapewnia najdłuższy, nieprzerwany kosmiczny zapis powierzchni Ziemi. Najstarsze zdjęcia mają ponad 40 lat. Earth Explorer oferuje również dane z innych programów tj. NASA Terra i Aqua, komercyjnych satelit IKONOS-2 ,a od 2018 roku można znaleźć dane od Sentinel-2B.
Mapillary to mapa czerpiąca dane od użytkowników, którzy sami przysyłają własne zdjęcia z wybranych lokalizacji
Narzędzie to jest mniej interaktywne niż np. Google Street View oraz nie udostępnia widoku 3D. Natomiast ciekawą funkcją, którą oferuje Mapillary, to „Podróż w czasie”. Funkcja ta umożliwia użytkownikom jednoczesne przeglądanie dwóch wersji dostępnych danych, dla tej samej lokalizacji.
EarthCam to jedna ze stron, która umożliwia przesyłanie strumieniowe, na żywo z kamer internetowych
Strona ta udostępnia dostęp na żywo, do kamer internetowych, bezprzewodowych czy zasilanych energią słoneczną, przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Dodatkowo EarthCam oferuje również bazę danych kultowych miejsc i widoków, z możliwością ich wyszukiwania.