W styczniu, poruszaliśmy głównie temat geolokalizacji. Opowiadaliśmy wam o narzędziach do wyszukiwania działek, do śledzenia samolotów, pociągów czy statków. Dzisiejszy artykuł jest ostatnim z tego cyklu, i skupimy się w nim na metodzie znanej jeszcze w starożytnej Grecji – astronawigacji. Spokojnie, nie musisz zostać ekspertem w tej dziedzinie, aby móc namierzyć w ten sposób jakiś przedmiot lub miejsce. W obecnych czasach mamy do tego fajne narzędzia, które dzisiaj poznasz.
Jak namierzyć miejsce dzięki ruchowi gwiazd i samolotów?
Historia instalacji flagi „He will not divide us” ( tłum. „Nie podzieli nas”) jest burzliwa jak całe wybory prezydenckie w USA, które wygrał Donald Trump. Zwrot „Nie podzieli nas” został stworzony przez aktora i aktywistę Shia LeBeoufa, jako obywatelski protest. Początkowo miał on formę napisu na ścianie, ale sympatycy prezydenta Trumpa ciągle go niszczyli. Postanowiono więc zamienić napis na flagę. Powieszono ją w nieznanym miejscu, z którego transmitowany był obraz przez całą dobę, na jednym z kanałów Youtube.
Poza flagą niewiele było tam widać:
Niewiele widać na tym zdjęciu, poza niebem w tle. Ale co jakiś czas pojawiał się na nim samolot. Jak wiesz z naszego artykułu, na mapie Flightradaru zobaczyć możemy skąd i dokąd leci samolot. Takie same informacje można pozyskać też gołym okiem — samolot zostawia za sobą tzw. smugę kondensacyjną. Dzięki połączeniu tych dwóch „wskazówek” użytkownicy forum społecznościowego 4chan ustalili przybliżony obszar, nad którym przelatywał wytypowany przez nich samolot. Było to jednak wciąż za mało.
Jak zawęzić obszar poszukiwań? Jeden z użytkowników forum jeździł autem po wytypowanej wcześniej okolicy i trąbił, a pozostali nasłuchiwali czy słychać klakson w transmisji flagi na Youtube. Udało się – usłyszeli dźwięk auta w oddali, i od flagi dzieliło ich już tylko kilkaset metrów.
Pozostało im ustalić jeszcze dokładne miejsce flagi, i w tym celu użyli astronawigacji. Ten sposób, pozwala określić nam położenie obserwatora (w tym wypadku kamery), dzięki znajomości pozycji słońca i ruchu gwiazd. Jest to jedna z najstarszych metod, która jest wciąż stosowana np. w marynarce – do określania pozycji statku na morzu.
Ostatecznie, użytkownicy forum 4chana, zlokalizowali flagę w tym miejscu:
Po odnalezieniu flagi, zwolennicy Donalda Trumpa zamienili ją na swoją, z napisem: „Make America Great Again”. Przenosili ją jeszcze kilkukrotnie, ale za każdym razem historia się powtarzała.
Co mówią nam promienie słońca – poznaj Suncalc
Jak pokazał 4chan, słońce to ważny punkt odniesienia. A szczególnie, gdy obiekty zrzucają dzięki niemu cień. Jak sprawdzić, w którą stronę coś rzuca cień? Pomoże nam w tym Suncalc. To narzędzie posiada mapę z liniami:
- żółta linia — wschód słońca,
- pomarańczowa linia — pozycja słońca,
- czerwona linia — zachód słońca.
Znajdziesz tam też linię czasu, dzięki której możesz „sterować” pozycją słońca – czyli sprawdzać, gdzie będzie się znajdować w danym czasie. Co nam to daje? Dzięki matematyce możemy policzyć, jaka będzie długość cienia. Tę informację można zaś wykorzystać m.in. przy namierzaniu miejsc ze zdjęć – jest to natomiast dość pracochłonna metoda. To nie wszystko, w SunCalc możemy jeszcze sprawdzić, ile światła będzie nam wpadać do mieszkania, o różnych porach roku. Dowiesz się też, kiedy słońce zajdzie i przestanie Ci świecić w monitor.
Jak śledzić zimę polarną
wiele z nas słyszało o tym, że przez kilka miesięcy jest podczas niej ciemno, a słońce się nie pokazuje. Jak zobaczyć to zjawisko nie jadąc na Grenlandię? Pomoże nam w tym Mapa Dnia i Nocy od Yandex’a:
Na jej osi czasu możemy wybierać datę, a wraz z nią zmienia się to, jak ciemno jest w nocy na naszej planecie, oraz ile taka noc trwa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat map Yandex, zajrzyj do naszego ostatniego artykułu.
Spojrzenie na kosmos
Jeśli lubisz oglądać gwiazdy, to wiesz pewnie, że o wiele lepiej widać je, gdy wokół nas jest ciemno. Mieszkając w mieście, sama nocna pora może nie wystarczyć, przez otaczające nas latarnie, reklamy i inne źródła „brudnego światła”. Jak znaleźć w takim razie idealne miejsce do oglądania gwiazd? Pomoże nam w tym Light Pollution Map:
W przypadku obserwacji nocnego nieba, im mniej świateł innych niż to pochodzące od gwiazd, tym lepiej. Dlatego ta mapa pozwoli nam znaleźć idealne miejsce, wolne od sztucznych świateł. No prawie. Zostaje jeszcze to, co nad naszymi głowami, czyli satelity. Dzięki serwisowi in-the-sky.org możemy sprawdzić m.in. pozycję różnych satelitów. Dane pochodzą z kilkunastu źródeł, w tym satelitów firmy Starlink.