Stowarzyszenie Profesjonalistów Informacji we współpracy z Instytutem Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego po raz drugi zorganizowało Warsztat Pracy Infobrokera – jedyną w kraju konferencję branżową, na której spotkali się infobrokerzy, researcherzy, analitycy rynku, wywiadowcy gospodarczy, detektywi, naukowcy, specjaliści informacji, a także copywriterzy, prawnicy oraz inne osoby pracujące z informacją na co dzień. Warsztat Pracy Infobrokera odbył się w dniu 29.05.2017 r. w Krakowie – zapraszamy do zapoznania się z relacją.
Infobrokerzy świata – łączmy się!
Idea spotkań osób zawodowo zarządzających informacją pojawiła się w związku z formowaniem się Stowarzyszenia Profesjonalistów Informacji. Konieczność wymiany doświadczeń i budowania przez to współpracy przekłada się bezpośrednio na rozwój zawodowy w każdej specjalności. Pierwsze takie spotkanie odbyło się rok temu (relacja tutaj) i liczne uczestnictwo potwierdziło zasadność pomysłu. W tym roku zarejestrowanych uczestników było ponad 140! W ostatniej chwili sala udostępniona na Warsztaty przez Uniwersytet Jagielloński została zamieniona na większą ze względu na liczbę chętnych słuchaczy. Finalnie w konferencji wzięło udział 120 osób z różnych profesji w branży informacyjnej.
Otwarcie konferencji
Wprowadzenie w tematykę warsztatów zostało powierzone Andrzejowi Staniszewskiemu, który reprezentował Stowarzyszenie Profesjonalistów Informacji oraz firmę InformacjaKredytowa.pl. W trakcie prezentacji przedstawił wyniki przeprowadzonej analizy szczegółowej rynku informacji gospodarczej w latach 2012-2015. Raport, autorstwa Marka Twardowskiego z SPI i Andrzeja Staniszewskiego, powstały w wyniku prac to opracowanie z danymi na temat biur informacji gospodarczej, wywiadowni gospodarczych, źródeł bankowych – łącznie 21 podmiotów prześwietlonych pod katem m.in. przychodów, efektywności sprzedaży, kosztów, zysków netto.
Narzędzia i aplikacje
Program konferencji został podzielony na trzy bloki tematyczne. Prelegenci reprezentujący różne sektory gospodarki, przedstawili unikatowe case study, związane z szeroko pojętym wyszukiwaniem, analizą, opracowaniem i weryfikacją informacji. Część dotyczącą narzędzi i aplikacji poprowadziła Patrycja Hrabiec-Hojda, Prezes Stowarzyszenia Profesjonalistów Informacji. Pierwsza prelegentka – Justyna Trzeciakowska, współwłaścicielka agencji Infobrokerska.pl, przekonała uczestników warsztatów, że wystarczy dobrać odpowiednie aplikacje OSINT do wyszukiwania informacji, aby poznać wszelkie powiązania biznesowe i gospodarcze Jana Kowalskiego lub Anny Nowak. W między czasie, została zrealizowana profesjonalna sesja networkingowa poprowadzona przez Dorotę Mastalską z Areny Biznesu. Wszyscy poznali tajniki udanego budowania sieci współpracy. Jak pytać, o co pytać i czego nie robić w trakcie kilkuminutowych dyskusji z potencjalnym partnerem biznesowym, aby efektywnie wykorzystać okazję do nawiązania kontaktu. Kolejne dwie prezentacje dedykowano zagadnieniom związanym z szeroko pojętym zarządzaniem wiedzą. Dr Aneta Januszko-Szakiel, reprezentująca Uniwersytet Jagielloński, przedstawiła gotowy sposób na to, jak zwiększyć aktywna swojego przedsiębiorstwa poprzez prawidłowe zarządzanie nieopatentowaną wiedzą techniczną, a przedstawiciel firmy 3di Sp.z.o.o, Paweł Kowaluk pokazał, jak zrobić użytek ze sztucznej inteligencji w tym aspekcie.
Źródła informacji
Druga sesja została poprowadzona przez dr Palomę Korycińską, reprezentująca Uniwersytet Jagielloński, która wystąpiła w czasie II Warsztatu Pracy Infobrokera w podwójnej roli – przewodniczącej drugiego panelu oraz prelegentki. W czasie swojego case study mówiła o unikatowej usłudze infobrokerskiej dla badaczy lub podmiotów publicznych odpowiedzialnych za politykę zdrowotną w Polsce, realizowanej wraz ze studentami z wykorzystaniem medycznych źródeł informacji. Jej założeniem jest tworzenie opracowań geoepidemiologicznych z wykorzystaniem Biga Data. Kolejny spiker, Robert Karpiński, pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Pińczowie, opowiedział o niekomercyjnych źródłach informacji na Ukrainie, a w szczególności, gdzie znaleźć informację celną, podatkową, inwestycyjną oraz finansową. Temat niezwykle ważny w kontekście stale rozwijającej się współpracy, także biznesowej, z naszym wschodnim sąsiadem. Następna prelegentka rozbudziła w uczestnikach chęci na szukanie przodków bez ruszania się z domu. Kinga Borowiec, założycielka i właścicielka firmy Your Roots in Poland, pokazała, z jakimi rodzinnymi historiami mierzy się na co dzień i gdzie znajduje, czasem skrywaną przeszłość prapradziadków. Ostatnia w tym panelu prelegentka, Barbara Bułat, pracownik Sekcji Informacji Naukowej w Bibliotece Jagiellońskiej, przedstawiła wykwintne case’y z codziennej pracy zespołu. Pracownicy jednej z najsłynniejszych bibliotek w Polsce, realizują zlecenia wyszukiwawcze czytelników w zbiorach cyfrowych oraz kartkowych czasem „po jednej nutce”.
Techniki pracy
Ostatnią sesję dedykowano infobrokerom, którzy chcieli podzielić się z uczestnikami, metodologią pracy i wariantami podejścia do wyszukiwania informacji. Panel poprowadziła wspomniana już Justyna Trzeciakowska, współwłaścicielka agencji Infobrokerska.pl. Pierwszym prelegentem był Tomasz Lechowski z firmy Mint Software, który przedstawił zagadnienia dotyczące agregacji danych, a w szczególności sposób funkcjonowania hurtowni danych. Biorąc pod uwagę coraz większą liczbę zetabajtów pojawiających się w sieci, jest to realna przyszłość zarządzania informacją. Kolejna osoba, Katarzyna Staszewska, poruszyła ważkie tematy skupione na tym, jaką niezwykle istotną rolę w mediach pełni informacja. Fake news i rafinacja sieciowa to tylko niektóre elementy jej bardzo ciekawej prezentacji z perspektywy dziennikarza. Następna prelegentka, Agnieszka Piwowarczyk-Bargieł z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, opowiedziała o kulisach pracy infobrokera z kadrą medyczną, gdzie wydawało by się – w sektorze finansów publicznych nie ma w ogóle na to miejsca. II Warsztat Pracy Infobrokera zakończyła swoją prezentacją Patrycja Hrabiec-Hojda, współwłaścicielka agencji Infobrokerska.pl, która podkreśliła niedoceniany jeszcze potencjał portali społecznościowych, jako źródeł informacji biznesowej.
Niespodzianka na koniec
Jako ostatni, wystąpił gość specjalny, Tobiasz Targosz z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego prezentacja „Wielki Chiński Firewall czyli o codziennym korzystaniu z Internetu w Chinach i Birmie” skutecznie pobudziła wszystkich uczestników. Pasjonujące doświadczenia z podróży z krajów, gdzie nie ma Google’a, a cenzura uprzykrza życie, stała się tematem wartkiej dyskusji.
II Warsztat Pracy Infobrokera – podsumowanie
Każdy poruszony temat mógłby być osobnym panelem, gdyż infobrokering ma unikatową cechę – niepowtarzalność zleceń i case’ów. Zgromadzeni uczestnicy reprezentowali różne sektory i nie z abrakło ciekawych dyskusji w kuluarach oraz planów na przyszłość. Stowarzyszenie Profesjonalistów Informacji planuje w przyszłym roku organizację kolejnej edycji spotkania. Niewykluczone, że następnym razem miejscem spotkań będzie inne miasto. Damy znać!
Fotorelacja
Zdjęcia: Dawid Bittner