W połowie tego roku pożegnamy się z portalem CEIDG – stanie się on częścią Biznes.gov.pl. Powstanie też jedna wyszukiwarka dla JDG i spółek.
Trudno się dziwić, że w związku z pandemią wzrosło zapotrzebowanie na e-usługi możliwe do zrealizowania bez wychodzenia z domu. Trend ten nie ominął również przedsiębiorców. Nadzorowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii serwis Biznes.gov.pl w statystykach wyświetleń podaje, że było ich aż 10,19 mln za rok 2020. Oznacza to niemalże dwu milionowy wzrost w porównaniu z 8,16 mln wyświetleń w 2019 roku.
E-usługi dla przedsiębiorców w jednym miejscu
Serwis Biznes.gov.pl do tej pory oferował między innymi aktualne informacje dotyczące przepisów i procedur urzędowych, interaktywne poradniki czy wzory dokumentów. Za jego pośrednictwem można również skorzystać z szeregu usług online, od uznania kwalifikacji, przez uzyskanie koncesji po założenie lub zamknięcie firmy. Serwis ma być aktualnym i kompleksowym źródłem, jest więc zrozumiałe, że dąży do zintegrowania e-usług dla przedsiębiorców. Zadecydowano więc o zamknięciu portalu Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej CEIDG i włączeniu go w zasoby Biznes.gov.pl
Co to oznacza?
Od 1 lipca 2021 CEIDG przestanie istnieć jako osobny portal. W zamian wszystkie oferowane przez niego funkcje staną się częścią centralnego serwisu dla przedsiębiorców Biznes.gov.pl. Pojawi się tam Konto Przedsiębiorcy, będące niejako firmowym odpowiednikiem Profilu Zaufanego. Ten trzeba będzie zresztą posiadać w celu rejestracji w serwisie. Dotychczas był on wymagany w CEIDG, ale nie na Biznes.gov.pl gdzie można stworzyć konto jedynie za pomocą adresu email.
Poprzez Konto Przedsiębiorcy użytkownik będzie miał możliwość realizować e-sługi, kontrolować powiadomienia i status dotyczących go spraw urzędowych oraz sprawdzić ich historię. Ma to wyeliminować konieczność posiadania kont na różnych portalach i korzystania z wielu narzędzi.
To nie wszystko
To nie koniec zmian zapowiadanych przez Ministerstwo. W październiku tego roku na portalu ma również pojawić się jedno wspólne narzędzie wyszukiwawcze, pozwalające na wyszukanie firm, zarówno jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i spółek wpisanych do KRS. Będzie to dość spore ułatwienie dla osób szukających informacji dotyczących firm lub zajmujących się weryfikacją kontrahentów. Obecnie sprawdzenie różnych form działalności gospodarczej wymaga wizyty w oddzielnych serwisach i skorzystania z różnych wyszukiwarek, na portalu CEIDG oraz eKRS.
W planach jest również wprowadzenie do Biznes.gov.pl e-Doręczenia, czyli usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego, a także uzupełnienie Konta Przedsiębiorcy o spersonalizowaną listę sugerowanych spraw do załatwienia.