Bycie na bieżąco w czasach przesytu informacyjnego wymaga wysiłku. Dobre jakościowo informacje są rozsiane w różnych miejscach Internetu, a codzienne sprawdzanie każdego z ulubionych portali informacyjnych i blogów staje się czasochłonne i uciążliwe. Z pomocą przychodzą czytniki kanałów nazywane też agregatorami newsów, które odczytują formaty RSS i Atom po to, aby zebrać wszystkie interesujące nas wiadomości w jednym miejscu.
Wybraliśmy 6 tego typu narzędzi, wartych polecenia i wypróbowania.
RSS i Atom – w skrócie o technologii
RSS 2.0 (z ang. Really Simple Syndication) to najpopularniejsza technologia do dostarczania treści do użytkownika. Jej zadaniem jest odczytywanie wpisów zawartych na stronach www, blogach i newsletterach, po to żeby zgromadzić je w jedno miejsce. Następcą wersji 2.0 jest Atom, który w porównaniu ze swoim poprzednikiem lepiej radzi sobie z określaniem typów danych takich jak zdjęcia czy filmy video.
Plik (tzw. “kanał”) RSS można umieścić w czytniku, który automatycznie wczytuje z niej najnowsze artykuły. Chociaż niektórzy uważają, że RSS i Atom są reliktami przeszłości wypartymi przez media społecznościowe, dalej działają i są dobrą opcją, dla tych którzy nie chcą, aby algorytm decydował o tym, co znajdzie się w ich codziennej porcji informacji. Biorąc pod uwagę, że RSS jest wbudowany m.in. w Wordpressa, który odpowiada za 40% wszystkich stron w Internecie (wg szacunków W3Tech), nie ma obaw, że korzystanie z tych czytników w jakikolwiek sposób ograniczy odbiorcę lub zaoferuje niewystarczająco wiele treści.
Czytniki
The Old Reader
aplikacja webowa i mobilna, model freemium
Umożliwia wczytywanie stron www i wszelkich innych kanałów RSS za pomocą wtyczki w przeglądarce. Pozwala na organizację treści w foldery i wracanie do tych już przeczytanych. Wyróżniającą się opcją The Old Reader jest funkcja społecznościowa, dzięki której można udostępniać i omawiać artykuły wraz ze współpracownikami lub znajomymi. W wersji premium dostęp do całej platformy kosztuje 3$ na miesiąc.
źródło: TheOldReader.com
QuiteRSS
aplikacja desktopowa, darmowa
Quite RSS to program open-source, który być może nie ma wyjątkowo atrakcyjnego wizualnie interfejsu, ale zdecydowanie spełnia swoją rolę. Atutem jest tutaj wersja desktopowa na Windowsa i MacOS, oraz działanie także w trybie offline.
źródło: własne
Inoreader
aplikacja webowa i mobilna, model freemium
Platforma webowa, który służy do agregacji treści z kanałów RSS, blogów, podcastów, newsletterów ale także stron na Facebooku i Twitterze. Umożliwia filtrowanie newsów, monitorowanie według słów kluczowych, a także współpracę m.in. z Google Drive, Evernote i Dropboxem. Wersja darmowa pozwala na 150 subskrypcji, wyższe pakiety są w cenie 1,67€ lub 5€ na miesiąc.
źródło: Inoreader.com
Feedbin
aplikacja webowa i mobilna, płatna
Pozwala na tworzenie list artykułów i treści z kanałów RSS, Twittera, newsletterów emailowych i podcastów. W prosty sposób można go zintegrować z popularnymi aplikacjami mobilnymi takimi jak Reeder, Unread czy Readably. Twórcy zadbali też o rozbudowane opcje dostosowania wyglądu. Jest to program webowy z 14-dniową wersją próbną, po tym czasie koszt za usługę wynosi 5$ miesięcznie.
źródło: Feedbin.com
NetNewsWire
aplikacja webowa i mobilna, darmowa
Darmowa aplikacja mobilna i desktopowa na systemy iOS i Mac. Oprócz standardowych opcji dla tego typu narzędzi, NetNewsWire daje również możliwość synchronizacji z iCloud, Twitterem i Redditem. W prosty sposób pozwala organizować kanały w folderach i obsługuje wiele kont użytkownika (multikonto).
źródło: NetNewsWire.com
Feedly
aplikacja webowa i mobilna, model freemium
Jeden z najpopularniejszych agregatorów na przeglądarkę. Oferuje możliwość tworzenia własnych list subskrybowanych kanałów i łatwy sposób kolekcjonowania interesujących artykułów. Feedly ma wersję darmową, która jednak jest mocno ograniczona w porównaniu do opcji Pro (podstawowa 6$/msc).
źródło: Feedly.com