Franczyza od lat jest popularnym modelem prowadzenia działalności gospodarczej. Myśląc o takim biznesie, warto wiedzieć, skąd czerpać informacje o branży, jak szukać partnerów do współpracy.
Jak wyszukać odpowiedniego franczyzodawcę? Skąd czerpać informacje?
Franczyza nie jest przemysłem, nie posiada więc jednego przypisanego kodu przemysłu NAICS oraz SIC (systemy amerykańskie, ale używane w wielu międzynarodowych bazach danych). Istnieje natomiast kategoria franczyzodawcy (franchisor), jako przedsiębiorcy sprzedającego licencje na biznes i w takim rozumieniu posiada własne kody NAICS i SIC i są to:
NAICS 533110
SIC 6794
Wyszukując konkretne przykłady firm franczyzowych,w zależności czy jest to na przykład gastronomia, klub fitness, hotel czy szkoła językowa, wyszukiwać należy według sektora gospodarki (branży), a nie modelu biznesowego (taka kategoria nie istnieje w NAICS/SIC).
Źródła
Biblioteka Kongresu publikuje katalog internetowych źródeł informacji BEOnline, a w nim m. in. listę źródeł informacji franczyzowej. Wśród kilku propozycji, interesującą stroną dla europejskiego przedsiębiorcy wydaje się być Franchise Direct:
Franchise Direct została założona już w 1998 roku, i obecnie jest jednym z największych na świecie portali poświęconych franczyzie. Posiada bogata bazę firm oferujących franczyzę, z możliwością bezpośredniego zapytania o ofertę współpracy. Znajdziemy tu tez m.in.: top 500 europejskich franczyzodawców, dział artykułów (bogata baza artykułów na temat franczyzy, na przykład o tym, jak wybrać licencję), franchise information (podstawowe informacje o franczyzie, czyli jak się ją definiuje, jej historia i rozwój, jak rozpocząć biznes oparty na franczyzie itd.), Franchise Focus Business News Blog (informacje o branży franczyzowej, porady franczyzowych, trendów)
Franchise-info – Blog z informacjami o branży franczyzowej. Twórcy bloga prowadzą także grupę dyskusyjną na Linkedln (Franchise Attorney).
Ważnym źródłem informacji są strony stowarzyszeń i organizacji poświęconych franczyzie. Jedno z najbardziej znanych to International Franchise Association. Oprócz międzynarodowej bazy danych, podstawowych informacji o systemie franczyzy, porad i najnowszych wiadomości, możemy tu też znaleźć ciekawe raporty, m.in Franchise Business Economic Outlook for 2015. Praktyczny jest tez zbiór przepisów prawnych w poszczególnych krajach, dotyczących umów franczyzowych.
W Polsce istnieje odpowiednik tego stowarzyszenia – Polska Organizacja Franczyzodawców.
POF powstała w 2001 roku i od tego czasu jako jedyna w Polsce zrzesza firmy rozwijające się na zasadach franczyzy. Celem POF jest dbanie o działanie zgodne z Europejskim Kodeksem Etyki Franczyzy. Statutowym zadaniem organizacji jest tworzenie najlepszych możliwych warunków dla rozwoju franchisingu w Polsce.
Ważna publikacja dla każdego przedsiębiorcy szukającego franczyzodawcy to przygotowywany przez POF Ranking dawców licencji (z m.in. kwotami przychodów, kosztów inwestycji, danymi kontaktowymi).
Polskie portale poświęcone franczyzie
Najpopularniejsza w Polsce strona poświęcona franczyzie. Wydaje czasopismo “Własny Biznes FRANCHISING”, który przedstawia najnowsze wydarzenia na rynku franczyzy w Polsce.
Na portalu można znaleźć wszelkie informacje o franczyzie – ABC franczyzy, porady dla franczyzobiorców, doradztwo dla franczyzodawców, katalog franczyz i systemów partnerskich w podziale na branże, forum dyskusyjne użytkowników portalu, opinie i porady ekspertów z zakresu prawa i ekonomii, wiadomości z rynku franczyzy w Polsce oraz podstronę Polskiej Organizacji Franczyzodawców.
Franczyza w Polsce – zakres tematyczny podobny, jak w przypadku franchising.pl. Znajdziemy tutaj także „success stories” tych, którym udało się rozwinąć swój biznes franczyzowy oraz katalog szkoleń przydatnych osobom działającym w branży.