Źródła informacji o franczyzie i franchisingu

Franczyza od lat jest popularnym modelem prowadzenia działalności gospodarczej. Myśląc o takim biznesie, warto wiedzieć, skąd czerpać informacje o branży, jak szukać partnerów do współpracy.

Jak wyszukać odpowiedniego franczyzodawcę? Skąd czerpać informacje?

Franczyza nie jest przemysłem, nie posiada więc jednego przypisanego kodu przemysłu NAICS oraz SIC (systemy amerykańskie, ale używane w wielu międzynarodowych bazach danych). Istnieje natomiast kategoria franczyzodawcy (franchisor), jako przedsiębiorcy sprzedającego licencje na biznes i w takim rozumieniu posiada własne kody NAICS i SIC i są to:

NAICS 533110
SIC 6794

Wyszukując konkretne przykłady firm franczyzowych,w zależności czy jest to na przykład gastronomia, klub fitness, hotel czy szkoła językowa, wyszukiwać należy według sektora gospodarki (branży), a nie modelu biznesowego (taka kategoria nie istnieje w NAICS/SIC).

Źródła

Biblioteka Kongresu publikuje katalog internetowych źródeł informacji BEOnline, a w nim m. in. listę źródeł informacji franczyzowej. Wśród kilku propozycji, interesującą stroną dla europejskiego przedsiębiorcy wydaje się być Franchise Direct:

Franchise Direct została założona już w 1998 roku, i obecnie jest jednym z największych na świecie portali poświęconych franczyzie. Posiada bogata bazę firm oferujących franczyzę, z możliwością bezpośredniego zapytania o ofertę współpracy. Znajdziemy tu tez m.in.: top 500 europejskich franczyzodawców, dział artykułów (bogata baza artykułów na temat franczyzy, na przykład o tym, jak wybrać licencję), franchise information (podstawowe informacje o franczyzie, czyli jak się ją definiuje, jej historia i rozwój, jak rozpocząć biznes oparty na franczyzie itd.), Franchise Focus Business News Blog (informacje o branży franczyzowej, porady franczyzowych, trendów)

Franchise-info – Blog z informacjami o branży franczyzowej. Twórcy bloga prowadzą także grupę dyskusyjną na Linkedln (Franchise Attorney).

Ważnym źródłem informacji są strony stowarzyszeń i organizacji poświęconych franczyzie. Jedno z najbardziej znanych to International Franchise Association. Oprócz międzynarodowej bazy danych, podstawowych informacji o systemie franczyzy, porad i najnowszych wiadomości, możemy tu też znaleźć ciekawe raporty, m.in Franchise Business Economic Outlook for 2015. Praktyczny jest tez zbiór przepisów prawnych w poszczególnych krajach, dotyczących umów franczyzowych.

W Polsce istnieje odpowiednik tego stowarzyszenia – Polska Organizacja Franczyzodawców.
POF powstała w 2001 roku i od tego czasu jako jedyna w Polsce zrzesza firmy rozwijające się na zasadach franczyzy. Celem POF jest dbanie o działanie zgodne z Europejskim Kodeksem Etyki Franczyzy. Statutowym zadaniem organizacji jest tworzenie najlepszych możliwych warunków dla rozwoju franchisingu w Polsce.
Ważna publikacja dla każdego przedsiębiorcy szukającego franczyzodawcy to przygotowywany przez POF Ranking dawców licencji (z m.in. kwotami przychodów, kosztów inwestycji, danymi kontaktowymi).

Polskie portale poświęcone franczyzie

www.franchising.pl

Najpopularniejsza w Polsce strona poświęcona franczyzie. Wydaje czasopismo “Własny Biznes FRANCHISING”, który przedstawia najnowsze wydarzenia na rynku franczyzy w Polsce.
Na portalu można znaleźć wszelkie informacje o franczyzie – ABC franczyzy, porady dla franczyzobiorców, doradztwo dla franczyzodawców, katalog franczyz i systemów partnerskich w podziale na branże, forum dyskusyjne użytkowników portalu, opinie i porady ekspertów z zakresu prawa i ekonomii, wiadomości z rynku franczyzy w Polsce oraz podstronę Polskiej Organizacji Franczyzodawców.

Franczyza w Polsce – zakres tematyczny podobny, jak w przypadku franchising.pl. Znajdziemy tutaj także “success stories” tych, którym udało się rozwinąć swój biznes franczyzowy oraz katalog szkoleń przydatnych osobom działającym w branży.

 

Comment List

 • donald_wawa 18 / 11 / 2016 Reply

  czyli wszystko opiera się na tym, ze ktoś daje mi w zamian za coś pomysł na biznes a nie na tym, ze wspiera mnie w prowadzeniu biznesu dla własnych korzyści?

  • Mixx75 22 / 11 / 2016 Reply

   Ja to bardziej rozumiem w taki sposób, że otrzymujemy od kogoś pomysł na biznes i wsparcie w późniejszy czasie, aby każda strona uzyskała z tego tytułu odpowiednie korzyści nie tylko finansowe

   • ewasob 24 / 11 / 2016 Reply

    pomysł to może nie do końca bo w zależności od wybranego modelu często możesz prowadzić inwestycję na swój własny sposób. No i wiadomo, że to najpierw od Ciebie musi wyjść zainteresowanie się danym tematem a więc pomysł już jakiś tam sobie tworzysz sam.

    • donald_wawa 25 / 11 / 2016 Reply

     inwestując kilka tysięcy mam wrażenie, że ryzyko jest większe niż inwestując grubą kasę.

  • ewasob 24 / 11 / 2016 Reply

   donald – franczyza to korzyści obu stron przez cały czas trwania danego biznesu. W internecie jest mnóstwo informacji na temat franczyzy. Polecam także wybrać się na targi franczyzy 😉

   • donald_wawa 25 / 11 / 2016 Reply

    no ju z sobie poczytałem więcej, myślałem, że kumam o co w tym chodzi, ale nasłyszałem się wcześniej tyle negatywnych opinii, że niby oszukanych osób, że się nie zagłębiałem w takie interesy. teraz okazuje się, że to niekoniecznie jest skazane na starty.

Dodaj komentarz