Serwis iPSB to nic innego jak internetowy Polski Słownik Biograficzny, którego podstawę stanowi 49-tomowy Polski Słownik Biograficzny, zawierający 27,3 tys. haseł, wydawany od 1935 roku przez Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk i Polską Akademię Umiejętności. Wszystkie informacje zawarte w iPSB są dodatkowo weryfikowane przez redakcję Instytutu Historii PAN. Natomiast materiały dodatkowe takie jak multimedia są przygotowywane przez redakcję Narodowego Instytutu Audiowizualnego, który jest wydawcą iPSB, czyli multimedialnego projektu obejmującego szerszy zasób treści, w tym takich, które nigdy nie mogły być opublikowane w wersji papierowej. W sytuacji gdy Narodowy Instytut Audiowizualny jest w posiadaniu istotnych dla procesu edukacji multimediów, a biogram danej postaci przygotowany przez redakcję Polskiego Słownika Biograficznego nie jest jeszcze dostępny o danej postaci podane są tylko podstawowe fakty – imiona, nazwisko oraz data urodzenia i śmierci.
Użytkownicy słownika mogą korzystać z rozbudowanych mechanizmów wyszukiwania i czytelnych indeksów alfabetycznych i tematycznych, które ułatwiają nawigację po stronie. Oprócz biogramów w serwisie znajdują się materiały multimedialne, pokazujące realia epoki, kontekst historyczny i kulturowy dotyczący danej postaci. Materiały pochodzą z zasobów m.in. TVP, NInA, Biblioteki Narodowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Filmoteki Narodowej oraz wielu innych instytucji.
System wyszukiwarki działa domyślnie wyszukując nazwiska osób, których biogramy znajdują się w iPSB. Najłatwiejszą metodą jest wpisanie nazwiska i poczekanie aż zostanie wyświetlona lista podpowiedzi. Aby wyszukać w pełnym tekście biogramu frazę należy kliknąć link „wyszukiwanie zaawansowane” i zaznaczyć opcję „szukaj również w treściach”. Wyszukiwarka wspiera możliwość znalezienia części słowa, np. wpisując „poniat” (bez cudzysłowu, wielkość liter nie ma znaczenia) znalezione zostaną wszystkie odmiany nazwiska Poniatowski. Domyślnie dopasowanie częściowe jest obsługiwane zarówno kiedy wyszukujemy w oknie na stronie głównej – wtedy dopasowania zostaną znalezione w nazwiskach i imionach – oraz w wyszukiwaniu zaawansowanym – wtedy dostanie przeszukany pełny tekst biogramów i zostaną wyświetlone wszystkie, w których został wspomniany ktoś o nazwisku zawierającym ciąg „poniat”, ale również określenia typu „Poniatówka”. Dopasowanie częściowe może być dowolną częścią wyrazu, tj. np. „ołek” znajdzie biogramy Piotr Komorowski h. Ciołek jak i Michał Mosiołek. W wyszukiwaniu zaawansowanym dostępne jest również filtrowanie wyników wg dat życia danej osoby oraz jej płci. Znajduje się tam również możliwość znalezienia osób ze względu na miejsce ich aktywności życiowej (gdzie się urodzili, zmarli i gdzie przebywali w ciągu życia przez dłuższy czas).
Tekst na podstawie: http://www.ipsb.nina.gov.pl