VPN pozwala nam omijać cenzurę i zabezpieczać nasze działania w sieci. Czasami potrzebujemy go, żeby dostać się do treści, które nie są dostępne w naszym kraju. Albo, gdy nasza obecna lokalizacja wpływa na wyniki wyszukiwania, które widzimy. Darmowy VPN ma jednak wiele słabych punktów, dlatego lepiej zabezpieczać się płatnym albo chociaż takim w pakiecie freemium. Dlaczego?
VPN co to jest i jak działa
To połączenie tunelowe pozwalające podłączyć się do konkretnej sieci w dowolnym miejscu. Jeśli na przykład chcemy pracować w domu, a nasza firma ma sieć wewnętrzną (zamkniętą dla osób spoza budynku), potrzebujemy wtedy VPN, aby móc się do niej wpiąć. Możemy dzięki temu „udawać” przed firmową siecią, że jesteśmy w biurze. Czyli działa to trochę jak taki portal między salonem a naszym biurkiem w pracy.
Ta sama metoda działa, jeśli chcemy podłączyć się do sieci w innym kraju. Po co? Powody są różne, dostęp do usługi niedostępnej w Polsce, oszukiwanie lokalizacji, żeby pojawiać się w miejscach z rzadkimi pokemonami, czy żeby kupić taniej bilet lotniczy.
Dzięki VPN systemy widzą nas jako logujących się np. z innego kraju:
Po co używać VPN podczas researchu
- Anonimowość – VPN pozwala nam zamaskować nasze dane;
- Szyfrowanie – nasze dane są szyfrowane, co utrudnia śledzenie skąd się łączymy
- Omijanie cenzury i blokad – czasami dostęp do treści możliwy jest tylko „od wewnątrz”
- Mówię co myślę – jeśli nie wiadomo kim jesteśmy, możemy szukać i zadawać niewygodne pytania;
- Ochrona w publicznych sieciach – łącząc się z WiFi w kawiarni lub innym miejscu, może okazać się, że ruch w sieci jest śledzony – VPN pozwoli ukryć jakie dane wysyłamy i pobieramy;
- Omijanie ograniczeń sieci – niektóre sieci mogą mieć limity które blokują łącze podczas poszukiwań;
- Pobieranie plików – niektóre mogą być zawirusowane, lepsze VPN-y posiadają wbudowany system antywirusowy;
- Łączenie się z siecią wewnętrzną – czasami do sieci biura można połączyć się… tylko z biura lub VPN-em;
- Hakerzy – mogą zaatakować serwer VPN, który widzą jako twój komputer, zamiast ciebie.
Pamiętajmy, że wyniki wyszukiwania zależą m.in. od naszej:
- lokalizacji fizycznej;
- historii lokalizacji;
- serwera, z którym się łączymy;
- historii przeglądania;
- przeglądarki internetowej;
- sprzętu i systemu;
- innych, które zna tylko sam Google.
Dlatego, nawet jeśli szukamy razem z naszym sąsiadem tego samego, to nasze wyniki będą się różnić.
Darmowy czy płatny VPN
Darmowy VPN ma jedną zaletę, jest darmowy. „Jeśli nie płacisz za produkt, to ty jesteś produktem” – to hasło oddaje problem „darmowych” usług. Mogą one udostępniać nasze dane osobom trzecim (np. reklamodawcom), co sprawia, że za usługę płacimy naszą prywatnością (o ironio)!
Kolejny problem to słabe zabezpieczenia i szyfrowanie, które sprawiają, że jesteśmy o wiele mniej bezpieczni, niż nam się wydaje. Powoduje to, że jesteśmy narażeni na ataki hakerów, wirusy i kradzież naszych danych. A do tego darmowe połączenie jest po prostu powolne.
Płatny VPN rozwiązuje powyższe problemy. Będąc już świadomym klientem, wymagamy szybkiego łącza, mocnych zabezpieczeń i szyfrowania, ochrony przed wirusami, ochrony prywatności, połączenia z dowolnym miejscem na świecie i co najważniejsze — bezpieczeństwa.
Złoty środek to wersje freemium płatnych rozwiązań. Nie są one co prawda aż tak dobre, jak wersja pełna, ale wykorzystują ten sam sprzęt, więc są bezpieczniejsze i mają więcej funkcji niż zupełnie „darmowy” VPN.
Podsumowanie
VPN to praktyczne narzędzie, nie tylko w researchu. Pozwala dostawać się do treści, do których normalnie nie mielibyśmy dostępu. Internet kryje w sobie wiele tajemnic i informacji, które czekają na odkrycie. Chcesz dowiedzieć się jak eksplorować internet? Zajrzyj do naszej oferty szkoleń z pozyskiwania informacji.