Sześć narzędzi do weryfikacji informacji

Małgorzata Drobny

Zawirowania wokół nieprawdziwych informacji udostępnianych i rozpowszechnianych w Internecie trwają. Ponieważ dosyć długo nie pojawiała się propozycja rozwiązania problemu przez największych gigantów technologicznych, zaczęły powstawać indywidualne inicjatywy. Przedstawiamy kilka z nich.

 

Już w 1994 roku w Ameryce powstał Snopes. Obecnie najstarsza i największa internetowa baza fałszywych informacji, założona przez Davida Mikkelsona z pasji do legend miejskich. Bardziej współczesne możliwości to:

1. Fake News Alert

Pod koniec ubiegłego roku Brian Feldman, dziennikarz magazynu New York Magazine stworzył Fake News Alert – rozszerzenie do przeglądarki Google Chrome. Narzędzie powiadamia użytkownika, gdy natrafi na fałszywą informację w Internecie. Weryfikacja  źródeł opiera się na podstawie listy wcześniej sprawdzonych przez twórcę stron internetowych i ocenionych jako dostawcy prawdziwych lub fałszywych informacji.

2. S. Detector

Mniej więcej w tym samym czasie za sprawą technologa Daniela Sieradskiego, powstało rozszerzenie B.S. Detector w technologii OpenSource. Narzędzie również ostrzega użytkowników w trakcie korzystania z Facebooka i Twittera o podejrzanym źródle wiadomości, jeśli na takie natkną się w którymś serwisie. Podobnie jak Fake News Alert, B.S. Detector opiera się na liście stron internetowych zidentyfikowanych wcześniej jako źródła np. kłamliwych wiadomości przez twórców narzędzia.

3. Fake News Detector

Z kolei Student Uniwersytetu Stanforda Karan Singhal stworzył Fake News Detector. To narzędzie opiera się na technologii sztucznej inteligencji i rozróżnia nieprawdziwe informacje na podstawie treści, stylu, układu strony, domeny, słów kluczowych czy popularności. Dostępne jest ono formie rozszerzenia do przeglądarki lub prostej w obsłudze strony internetowej.

4. Hoaxy

O innym amerykańskim projekcie – Hoaxy pisaliśmy już tutaj. Hoaxy to narzędzie, które pokazuje jak w Internecie rozprzestrzeniają się fałszywe wiadomości.

5. CrossCheck

Natomiast w Europie powstał CrossCheck. Jest to wspólny projekt angielskiej kooperatywy stojącej na straży rzetelnych informacji – First Draft, francuskich agencji informacyjnych, dziennika Le Monde oraz portalu BuzzFeed News. Ponieważ zbliżają się wybory prezydenckie we Francji, założyciele nowego serwisu chcą zadbać o zapewnienie obywatelom dostępu do rzetelnych informacji. Ogólnie, inicjatywa polega na kilkuetapowej weryfikacji przez dziennikarzy wiadomości, grafik, filmów wideo, komentarzy czy cytatów nadsyłanych przez użytkowników za pośrednictwem formularza na stronie CrossCheck.  Zaopiniowane treści są następnie publikowane na stronie z informacją o ich prawdziwości lub przekłamaniu.

6. Sebarnaya

Również w Malezji uruchomiono platformę internetową zachęcającą użytkowników do zgłaszania do weryfikacji treści internetowych, które sprawiają wrażenie nierzetelnych.

 

Niezależnie od ilości pomysłów i narzędzi wspierających ocenę informacji najlepszym narzędziem oceniającym prawdziwość informacji – nie tylko tych internetowych – jest krytyczne myślenie oraz kilka zasad, o których warto pamiętać. Wspominaliśmy o nich już tutaj https://rynekinformacji.pl/wiesz-sprawdzic-informacja-prawdziwa.

Dodaj komentarz