Biblioteki, podobnie jak muzea, na co dzień nie pokazują wszystkich zasobów, które są w ich posiadaniu. Jak nazywamy największą bibliotekę na świecie dostępną dla każdego w jego domu? Internetem.
Czym jest biblioteka cyfrowa?
Biblioteka cyfrowa różni się od tradycyjnej głównie tym, że znajduje się w Internecie. Biblioteki umożliwiają dostęp do zgromadzonych przez nią zasobów takich jak: książki, gazety, czasopisma czy pliki dźwiękowe. Ich cyfrowe odpowiedniki umożliwiają robienie tego na o wiele większą skalę.
Różnice między biblioteką cyfrową a tradycyjną są wyraźne:
- Biblioteka cyfrowa jest otwarta przez całą dobę, 365 dni w roku.
- Dostęp do treści ulokowanych w innej części kraju czy świata jest szybki i łatwy.
- Pozwala na dostęp do materiałów, które w fizycznej formie nie mogą być dostępne dla czytelników, np. muzealne starodruki.
- W Internecie wielu użytkowników może jednocześnie korzystać z tego samego pliku, na własnym urządzeniu.
- Przeszukiwanie zbiorów opiera się według m.in. tytułów, nazw, słów kluczowych czy dziedzin, co znacznie ułatwia przeglądanie list zbiorów.
- Aktualizacja informacji – jeśli w pliku pojawił się błąd, wystarczy go edytować, by został poprawiony u wszystkich użytkowników.
Pierwsza biblioteka cyfrowa
Projekt Gutenberg powstał w 1971 roku i uznawany jest za pierwszą bibliotekę cyfrową. Założył ją Michael Hart, zwany także ojcem eBooków. Jego pierwszym przedsięwzięciem było udostępnienie cyfrowej wersji kopii Amerykańskiej Deklaracji Niepodległości. Obecnie Projekt Gutenberg tworzą wolontariusze, którzy zdigitalizowali ponad 65 tys. obiektów.
Biblioteka dziedzictwa kulturowego
Europeana to biblioteka powstała przy wsparciu Unii Europejskiej. Możemy w niej znaleźć materiały przedstawiające dziedzictwo kulturowe Europy. Obiekty pochodzą z 3700 muzeów, galerii, bibliotek i archiwów, ukazując dorobek europejskiej kultury.
Polskie Biblioteki Cyfrowe
Federacja Bibliotek Cyfrowych (FBC) to serwis, który umożliwia przeglądanie zbiorów z wielu niezależnych bibliotek w jednym miejscu. W skład kolekcji FBC wchodzi ponad 8,6 mln obiektów udostępnianych przez 154 instytucje.
Polona zawiera ponad 2 miliony obiektów dostępnych online. Część materiałów została poddana procesowi OCR (zamiana obrazu na tekst), dzięki czemu możliwe jest wyszukiwanie nie tylko obiektów, ale także ich zawartości.
Informacje bliżej ciebie
Internet to morze informacji. Powyższe instytucje to tylko wierzchołek góry lodowej. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak żeglować, nie narażając swojego statku na uszkodzenia, zajrzyj do naszego kursu informacji naukowej. Czy nie lepiej płynąć z wiatrem niż wiosłować pod prąd?