TOR (The Onion Router) to sieć pozwalająca na korzystanie z Internetu w sposób anonimowy. Nie śledzi, nie pyta o lokalizację. Nierozumiana, urasta nieraz do rangi mitu.
Sieć TOR pozwala na anonimowe przeglądanie treści w Internecie, gdyż nie analizuje ruchu w sieci. Jej działanie opiera się także na tzw. trasowaniu warstwowym – specjalnym szyfrowaniu pozwalającym choćby na utajnienie danych użytkownika. Stąd też analogia do cebuli pojawiającej się również w logo sieci. Za tym rozwiązaniem stoi organizacja non-profit, której celem jest wspieranie i rozwijanie możliwości korzystania z Internetu w sposób anonimowy. Charakterystyczne dla tej sieci są adresy stron przypominające bezładny zbiór liter oraz domena .onion. Wiele stron istnieje tylko w ramach TOR i nie jest dostępna z poziomu jawnego internetu.
Kto korzysta z TOR?
- zwykli ludzie chcący chronić swoją prywatność w sieci,
- szpiedzy internetowi,
- użytkownicy chcący obejść cenzurę obowiązującą w niektórych częściach świata,
- pozostali, chcący ukryć swoją aktywność w sieci, jak np. niekiedy dziennikarze czy działacze polityczni.
Niestety świadomi tej możliwości są również różnej maści przestępcy, dla których bardzo wygodne i pożądane jest utajnienie swojej aktywności w Internecie.
Granice anonimowości
O ile sama sieć daje możliwość utajnienia swoich działań w Internecie, o tyle pamiętać trzeba, że przeglądarka pozwala na prześledzenie historii aktywności użytkownika. W Stanach Zjednoczonych namierzono w sieci Tor jedno z największych przestępstw o charakterze pornograficznym. Możliwe to było dzięki wykorzystaniu złośliwego oprogramowania i przy pomocy dostawców internetu, którzy ułatwili prześledzenie działań podejrzanych osób.
Jak korzystać
Aby zacząć korzystać z sieci Tor, należy zainstalować w tym celu odpowiednią przeglądarkę. Działa ona w taki sam sposób, jak każda inna, niewiele też różniąc się od strony graficznej. Podstawową różnicę stanowi prędkość łącza – jest ona zdecydowanie wolniejsza niż ta standardowa, do której większość z nas jest przyzwyczajona. Przeglądarkę można pobrać ze strony Tor Project. Znajdziecie tam również pełną instrukcję korzystania z tej sieci.
W polskim Internecie o TOR pisze się przede wszystkim w negatywnym aspekcie, jako miejscu odbywania się nielegalnych procederów i nieradzeniu sobie służb z tą sprawą. Za granica znacznie częściej podejmuje się temat wykorzystania TOR tylko w celu własnego bezpieczeństwa, zapewnienia sobie anonimowości. Oczywiście polecamy korzystanie z TOR tylko w tych ostatnich celach.