W polityce wre. Korzystanie tylko i wyłącznie ze źródeł informacji zgodnych z naszymi przemyśleniami i światopoglądem (nie tylko w polityce, ale w ogóle), sprzyja zamykaniu się w bańce informacyjnej. By pomóc Wam tego uniknąć, przygotowałyśmy dla Was krótkie zestawienie portali o polityce.
Z zestawienia wyłączone zostały portale ogólnotematyczne oraz strony internetowe agencji informacyjnych, czasopism, gazet, stacji radiowych i telewizyjnych. Trudno znaleźć portale piszące tylko i wyłącznie o polityce, a więc w doborze znalazły się te, dla których polityka jest tematem wiodącym.
Kolejność alfabetyczna, a wybór – jak zawsze – subiektywny.
Portale relacjonujące bieżącą politykę
wpolityce.pl – portal w swoich komentarzach mocno skręcający w prawo
Niezalezna.pl – również skręca w prawo
polityka.pl – artykuły i komentarze sympatyzujące z lewą stroną (tak, wiemy, to też gazeta, wyjątek w zestawieniu)
oko.press – analizują, relacjonują i komentują. Oprócz tego badają opinię publiczną i publikują wyniki tych badań. Chcą być megafonem głośno mówiącym o realiach życia Polaków i docierającym z tym sygnałem do polityków.
Portale pogłębiające wiedzę o polityce i jej schematach
300polityka.pl – portal o politycznej grze w Warszawie. Opisuje intrygi, zawiłości gry politycznej. Dużym atutem jest młody zespół dziennikarski z odpowiednim dystansem do polityki.
geopolityka.net – portal o stosunkach międzynarodowych, naukach politycznych i geopolityce. Portal ma charakter naukowy, edukacyjny i informacyjny. Za portale stoi mocna naukowa redakcja.
krytykapolityczna.pl – portal prowadzony przez Fundację im. Stanisława Brzozowskiego. Portal o zdeklarowanych poglądach lewicowych.
obserwatorpolityczny.pl – portal prowadzony przez Fundację Pisania Książek. Głównym celem portalu jest pokazywanie schematów rządzących polityką. Autorzy piszą pod pseudonimami, często w postaci felietonów.
geopolityka.org – portal prowadzony przez Stowarzyszenie Centrum Analiz Geopolitycznych. Publikuje treści dotyczące stosunków międzynarodowych oraz analizy zmian w polityce światowej.
politykotki.pl – blog Artura Wyrzykowskiego, który pisze merytorycznie ale nie zawsze bardzo na serio o polityce i życiu społecznym.
Wnioski? Okazuje się, że jeśli chcemy znaleźć portale, które w większości poświęcone są polityce, wybór nie jest nazbyt bogaty. A może macie jakieś swoje propozycje? Podzielcie się nimi w komentarzu, bo może my też tkwimy w naszej bańce informacyjnej 😉
Justyna i Patrycja 🙂