Dzisiejszy sprzątacz to jutrzejszy archeolog – oba zawody zarabiają na śmieciach.
~Paul Levinson, Kod jedwabiu
Lubisz wracać do przeszłości? A może interesujesz się historią? Lubisz kopać w ogródku albo w dokumentach? Jeśli chcesz połączyć te rzeczy ze sobą, musisz dowiedzieć się, jak działa współczesna archeologia! Brzmi trudno? A wcale takie nie jest!
Dzięki Internetowi możesz odbyć wirtualne kursy archeologii, ale to nie wszystko. Możesz także zyskać dostęp do materiałów, które kiedyś ciężko było dostać w najważniejszych bibliotekach!
Od czego zacząć?
Od tego co pod ręką! Archeologia Żywa to polskie kwartalne czasopismo popularnonaukowe. Magazyn tworzony jest przez pasjonatów, dla pasjonatów, profesjonalnych archeologów oraz specjalistów z dziedzin pokrewnych.
Jeśli nie chcesz kupować czasopisma, możesz zapoznać się z artykułami publikowanymi regularnie w otwartym dostępie.
Nie chce ci się czytać, a chciałbyś zabić trochę czasu w drodze do pracy? Zapoznaj się z podcastem Kontekst dostępnym na Spotify:
Zejdźmy głębiej
Antiquity Gallery to anglojęzyczny projekt, który zapewnia otwarty dostęp do przystępnie opisanych i ilustrowanych badań. Obecnie baza artykułów liczy około 800 pozycji dostępnych głównie w formacie PDF, a ich liczba wciąż wzrasta.
Zbiory możemy przeszukiwać poprzez słowa kluczowe, wybranego autora, lub daty. Najstarsze artykuły w bazie zostały opublikowane w 2002 roku, są one (artykuły od października 2002 do sierpnia 2016 roku) przedstawione w formacie strony WWW.
Archaeology to czasopismo wydawane przez Archaeological Institute of America. Magazyn zawiera wiadomości o najnowszych odkryciach archeologicznych, szczegółowe artykuły, fotografie i raporty z terenu.
W serwisie znajdziemy:
- wiadomości ze świata archeologii,
- filmy przedstawiające odkrycia i wykopaliska,
- prezentacje znalezionych przedmiotów,
- podcast.
Archeologia dla profesjonalistów
Internet Archaeology to czasopismo naukowe publikowane w wolnym dostępie. Treści, które się w nim pojawiają, mają charakter akademicki. Znaczy to, że każda treść w serwisie przechodzi cykl sprawdzenia jej poprawności pod kątem naukowym.
Internet Archeology jest udostępniane przez Department of Archaeology na Uniwersytecie w Yorku i archiwizowane cyfrowo. Samo czasopismo powstało w 1995 roku, a publikowanie swojej zawartości w Internecie zaczęło rok później.
Autorzy wierzą, że otwarty dostęp do źródeł informacji zapewnia znaczące korzyści dla rozwoju nauki, a także społeczeństwa. W związku z tym w 2014 roku zakończyło swoją działalność subskrypcyjną i udostępniło swoje zasoby za darmo, każdemu zainteresowanemu użytkownikowi Internetu.
Kop głębiej!
Czy chcesz dowiedzieć się jak znaleźć więcej potrzebnych ci artykułów? A może chcesz mieć więcej czasu na pisanie pracy naukowej, zamiast marnowania czasu na scrollowanie Google?
Jeśli chcesz poznać metody profesjonalnego wyszukiwania informacji – zajrzyj do kursu wideo Informacja naukowa – tylko do końca października 40% taniej!