W ostatnim czasie wynajem lokali w sposób krótkoterminowy zyskuje na znaczeniu. Zwłaszcza miejscowości i miasta turystyczne cieszą się rosnącą ilością takich ofert. Jednak jak każda forma wynajmu, również typ krótkoterminowy, ma związek z pewnymi wyzwaniami. Jakie to trudności i w jaki sposób można je zminimalizować? Przeczytaj!
Wynajem mieszkań w formie krótkoterminowej – na czym polega?
W odróżnieniu od najmu długoterminowego opcja krótkoterminowa uwzględnia udostępnienie apartamentu dla lokatorów na jedną noc lub kilka dni. Zwykle okres umowy nie przekracza dwóch tygodni, jednak w nielicznych przypadkach może być dłuższy. Zamysł jest oczywisty – zapewnić lokatorom całe mieszkanie, by podczas pobytu w lokalizacji turystycznej byli samowystarczalni.
Jakie wyzwania pociąga za sobą zarządzanie najmem krótkoterminowym?
Trzeba przyznać, że najem krótkoterminowy ma wiele korzyści – od większych zysków, przez elastyczne dopasowanie ceny do momentu sezonu, po możliwość użytkowania apartamentu przez właściciela. Jednak zarządzanie najmem krótkoterminowym może nastręczać trudności.
Częste zmiany lokatorów
Zaleta może być jednocześnie źródłem problemów. Dzięki temu, że lokatorzy zmieniają się częściej, możesz zyskać większe przychody. Z drugiej strony wymaga to od Ciebie więcej pracy. Po każdym pobycie należy gruntownie wysprzątać mieszkanie, wyprać i wyprasować pościel, czy uzupełnić ewentualne braki w wyposażeniu. Częstsze zmiany lokatorów to również więcej spotkań, negocjacji, wizyt w mieszkaniu i oczywiście pracy administracyjnej w postaci umów.
Niepewność pełnego obłożenia
Kolejne wyzwanie może być wywołane przestojem po zakończonym sezonie. Gdy w mieszkaniu nie ma lokatorów, generuje straty przez stałe koszty. Dlatego głównym celem zarządzania najmem krótkoterminowym jest stworzenie oferty atrakcyjnej na cały rok. Niedopasowanie do oczekiwań i warunków rynkowych powoduje zmniejszenie dochodów, których nie sposób nadrobić jedynie podczas sezonu.
Ryzyko natrafienia na nieuczciwego lokatora
W przypadku najmu długoterminowego możliwe jest bardziej gruntowne zweryfikowanie potencjalnego lokatora. Inaczej jest w przypadku najmu krótkoterminowego. Czasem zdarza się, że ktoś udostępnia apartament osobie/osobom, po których musi wykonać gruntowny remont. Obciążenie kosztami to jedno, a strata czasu i pieniędzy przez przestój to drugie. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie się pod względem administracyjnym przy najmie krótkoterminowym.
Jak uniknąć problemów przy zarządzaniu najmem krótkoterminowym?
Są co najmniej dwa wyjścia z takiej sytuacji – zarządzanie najmem krótkoterminowym samodzielnie lub skorzystanie z pomocy firmy zewnętrznej. Pierwsza opcja nie zawsze zniweluje wszystkie trudności. Druga natomiast zapewni Ci więcej swobody przez przekazanie wszystkich obowiązków na kogoś innego. W tym przypadku formalności, kontakt z klientem czy rozliczenia są wykonywane przez podmiot zarządzający. To ułatwia zarządzanie apartamentem i podnosi zyski przez lepsze zabezpieczenie administracyjne i optymalne dopasowanie oferty do sezonu.
Artykuł sponsorowany