Wyszukiwarki dla świata mody

Małgorzata Drobny

, Wyszukiwarki

Wyszukiwarki dla świata mody? Dlaczego nie?! Technologie rozpoznawania zdjęć, stosowane w wyszukiwarkach obrazu znajdują zastosowanie w wielu branżach. Pisaliśmy o narzędziach wyszukujących podobne znaki towarowe, obiekty geograficzne czy zdjęcia na podstawie prostego szkicu. Poniżej, propozycja pięciu narzędzi do wyszukiwania ubrań i akcesoriów.

 

Powszechnie znana i wykorzystywana wyszukiwarka Google niedawno zaktualizowała swoje możliwości wyszukiwania obrazu, chcąc przybliżyć się do miana osobistego doradcy stylu użytkowników. Nowa funkcja poza zwracaniem wyników wyszukiwania dla produktów odzieżowych i akcesoriów, wyświetla podobne do nich produkty oraz propozycje stylizacji.

Społecznościowy serwis Pinterest, przeznaczony do kolekcjonowania materiałów wizualnych, od kilku już lat, stara się pomagać użytkownikom odnaleźć dokładnie to, co im się podoba. Rozwinął w tym kierunku własną technologię wyszukiwania na podstawie obrazu, która pomaga zidentyfikować produkty na podstawie dostarczonych mu zdjęć, a nawet ich fragmentów czy ujęć uchwyconych kamerą telefonu. Nowa funkcja, dostępna jest jak na razie tylko na urządzenia mobilne z systemem iOS.

Tagwalk

Na początku ubiegłego roku została uruchomiona pierwsza wyszukiwarka dedykowana modzie. Wyszukiwarkę TAGWALK założyła stylistka Alexandra Van Houtte, która wcześniej była związana z czasopismem Grazia. Narzędzie pozwala na przeszukiwanie kolekcji najważniejszych Tygodni Mody odbywających się w Paryżu, Milanie, Londynie oraz w Nowym Jorku. Umożliwia wyszukiwanie fotografii z pokazów mody na podstawie marki, sezonu, materiału z jakiego zostały uszyte kreacje, miasta, w którym odbywały się pokazy, stylu czy trendu, a także modelek prezentujących kreacje czy akcesoria na wybiegach.

 

 

ASAP 54

Z kolei wyszukiwarka ASAP54 wyszukuje podobne kreacje i akcesoria na podstawie załadowanych zdjęć, adresów internetowych lub słów kluczowych. Baza wyszukiwarki zawiera około 700 000 rzeczy, które można również przeglądać, np. według kryterium aktualnych trendów, marek oraz podziału na modę damską i męską.

Slyce

 

Aplikacja mobilna Slyce to narzędzie, które rozpoznaje nie tylko produkty odzieżowe. Rozpoznaje niemal każdy przedmiot przedstawiony na załadowanym do wyszukiwarki zdjęciu. A jeśli mu się to nie uda, zwróci wyniki możliwie najbardziej przybliżone lub powiązane z poszukiwanym przedmiotem. Listę wyników tworzą  bezpośrednie odnośniki do sklepów internetowych, w których można zakupić poszukiwany przedmiot.

 

 

Dodaj komentarz