Trip – wyszukiwarka medyczna

Małgorzata Drobny

, Wyszukiwarki

Trip wyszukiwarka dedykowana zarówno pracownikom z sektora zdrowia i opieki medycznej, jak również innym użytkownikom poszukujących wiarygodnych wyników badań i informacji medycznej. Od początku powstania została wykorzystana około 100 000 000 razy. Badania wśród użytkowników wykazały, że 70% z nich to lekarze.

Narzędzie powstało w 1997 roku ze względu na potrzebę sprawdzonych treści, opartych na faktach. Twórcy John Brassey i dr Chris Price postanowili zebrać w jednym miejscu dostępne wyniki badań z zakresu medycyny, aby można było je ławo przeszukiwać. Co ciekawe, pracę zaczęto od arkusza w programie MS Excel, a wraz z zwiększającą się ilością danych przeniesiono go do sieci. Głównym założeniem twórców było stworzenie narzędzia tak prostego i intuicyjnego jak wyszukiwarka Google, a jednocześnie zaawansowanego technologicznie.

Korzystanie z narzędzia jest bezpłatne, a firma zarabia między innymi na: reklamach, działalności doradczej i opiniowaniu oraz wsparciu firm w tworzeniu nowych wyszukiwarek. Co ważne, założyciele narzędzia nie współpracują z branżą farmaceutyczną, aby nie narażać reputacji i niezależności narzędzia. Dla użytkownika jest to świadectwo wiarygodności  i obiektywności gromadzonych wyników badań.

Zasoby Trip

Dzięki wyszukiwarce Trip możemy przeszukiwać nie tylko prace naukowe, ale również zdjęcia, filmy, ulotki, kursy branżowe i nowości. Głównym źródłem publikacji jest PubMed, z którego dane pobierane są co dwa tygodnie. Dane z pozostałych źródeł uaktualniane są raz w miesiącu, a nowe źródła dodawane są ręcznie przez zespół pracowników m.in. na podstawie rekomendacji użytkowników wyszukiwarki. Nowe propozycje zasobów przeszukiwanych przez Trip, przed dodaniem do bazy źródeł podlegają ocenie. Obowiązuje zasada, że nie przyjmuje się polecanych treści, jeżeli osobą polecającą jest ich autor.

Wgląd do materiałów z list wyszukiwawczych w Trip uzależniony jest od polityki dostępności materiałów określanej przez ich dostawcę. Dostęp do pełnych treści umożliwia także indywidualna subskrypcja lub wykorzystanie konta nadanego przez powiązaną z nami instytucje posiadająca konto subskrybenta.

Wyszukiwanie

Dostępne opcje wyszukiwania to wyszukiwanie proste oraz wyszukiwanie zwane PICO, które polega na określeniu w polu wyszukiwania rodzaju schorzenia, proponowanych zabiegów medycznych oraz pożądanego efektu leczenia. Wyszukiwanie zaawansowane oraz m.in. przeglądanie zasobów bazy pod kątem ostatnio przeglądanych publikacji dostępne jest dla zarejestrowanych użytkowników. Widok listy wyników wyszukiwania uzależniony jest od sumy trzech czynników. Od stopnia w jakim pokrywa się zapytanie wyszukiwawcze z tytułem proponowanej przez wyszukiwarkę publikacji, wiarygodności źródła z którego pochodzi oraz daty publikacji.

trip-wyszukiwarka-medyczna

Samo wyszukiwanie ułatwiają,  jak w większości wyszukiwarek filtry. Wydawcy dzieleni są ze względu na to co publikują, a treści na działy tematyczne. Jeżeli chodzi o inne filtry to możemy wyniki ograniczyć m.in. do wybranego roku ich publikacji.

Korzyści z rejestracji

Po założeniu konta i określeniu interesującej nas dziedziny lub zakresu tematycznego, możemy otrzymywać miesięczne raporty informujące o nowościach pojawiających się w bazie, a także otrzymamy dostęp do opcji wyszukiwania zaawansowanego. Ponadto, uzyskujemy wgląd we wcześniej przeglądane przez nas publikacje. Dodatkowo sami możemy oznaczać najważniejsze dla nas dokumenty oraz eksportować z serwisu wybrane dane za pomocą wiadomości e-mail, CSV lub RIS.

Dodaj komentarz