Amerykański serwis Politico wystartował z platformą Politico Europe – nowy serwis ma zajmować się przede wszystkim europejską sceną polityczną ze szczególnym naciskiem na ośrodki władzy Unii Europejskiej działające w Brukseli.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uruchomiła bazę VgiAccess, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa pacjentów. W jaki sposób? Baza umożliwia każdemu dostęp do informacji o lekach, w odniesieniu do których zgłoszono informacje o działaniach/efektach niepożądanych. Baza ma zapewnić przejrzystość informacji co do niewłaściwego stosowania i nadużywania leków, a także identyfikować szkodliwe i niezamierzone skutki wynikające np. z przedawkowania lub niewłaściwego stosowania leków.
„Krytyka polityczna” uruchomiła internetową wyszukiwarkę ekspertek. „Media są znacznie bardziej męskie niż świat, który opisują. Tylko jedna piąta ekspertów w mediach to kobiety” – baza ma być odpowiedzią na medialną rutynę.
Wyszukiwanie dokumentów publicznych ma ułatwić w Stanach Zjednoczonych nowy portal Sqoop. Dzięki niemu dziennikarze będą dostawać na skrzynkę informacje o najnowszych danych czy dokumentach, które ich interesują, a są już dostępne online – piszą w GeekWire.
Kolejne polskie atrakcje w Google Street View: Twierdza Boyen, Łazienki Królewskie, Zoo w Łodzi, Muzuem w Majdanku i kilka innych.
Google podpowiada w jaki sposób wykorzystać jego narzędzie Google Earth Engine i jakich analiz można dzięki niemu dokonywać.
Dwie zmiany zostały wprowadzone przez Google w historii wyszukiwania. Po pierwsze można wyeksportować swoją historię wyszukiwania. Po drugie znikają filtry, dzięki którym dotąd historię wyszukiwania można było przeszukiwać.
Albanian, Azerbaijani, Armenian, Georgian, Kazak, Khmer, Kirghiz, Lao, Macedonian, Mongolian, Myanmar, Nepali, Punjabi, Sinhala and Uzbek to nowe języki wyszukiwania w Youtube.
W tym tygodniu pojawiły się informacje o dwóch nowych, napisanych przez Polaków, książkach o infobrokeringu. Jedna „Zawód infobroker: Polski rynek informacji” została wydana przez Oficynę Wolters Kluwer. Druga „Infobrokerstwo. Idee, koncepcje, rozwiązania praktyczne” pojawiła się w zapowiedziach Ateneum Szkoły Wyższej w Gdańsku.
Tu możecie znaleźć 10 sposobów na to, jak sprawdzić czy informacje znalezione w wyszukiwarce i mediach społecznościowych są prawdziwe.
O nowym podejściu do edukacji informacyjnej pisze w artykule „Teaching „format as a process” in an era of web-scale discovery” Kevin Patrick Seeber. Krótkie podsumowanie pojawiło się na blogu Babin 2.0.
Strona internetowa Łazienek Królewskich w Warszawie jest dostępna w nowej odsłonie.