Ponieważ zaczęliśmy wakacje – to na początek podpowiedź dwóch geoaplikacji, które przydadzą się podczas spacerów, wycieczek i wpraw terenowych.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Narodowym Instytutem Dziedzictwa tworzy Kanon Miejsc Historycznych – listę miejsc najważniejszych w historii naszego kraju. Na razie zespół ekspertów zaproponował 41 pozycji, wśród których są Gniezno, Wawel, Pola Grunwaldzkie, Jasna Góra, warszawskie Łazienki, Malbork. „Od dawna w Polsce toczy się dyskusja, jak mówić o historii, jak jej uczyć i doświadczać. Jednym ze sposobów jest podróżowanie do miejsc, gdzie historii można dotknąć poprzez zachowane zabytki tysiącletniej historii naszego kraju. Kanon ma być zachętą do poznawania Polski, ma przybliżać jak najpełniejszy obraz historii i wartości kulturowych naszego dziedzictwa – mówił na wtorkowym briefingu prasowym w Warszawie Generalny Konserwator Zabytków, sekretarz stanu w resorcie kultury Piotr Żuchowski.”
Pojawiło się spore ułatwienie głównie dla przedsiębiorców stosujących mechanizm odwrotnego obciążenia. Można już sprawdzać kontrahenta pod względem jego statusu na gruncie VAT przez internet, czyli praktycznie w każdej chwili i z każdego miejsca. Z usługi Sprawdzenie statusu podmiotu w VAT skorzystamy poprzez Portal Podatkowy, dostępny na stronie Ministerstwa Finansów. Portal sprawnie działa również na urządzeniach mobilnych, dzięki czemu przedsiębiorca uzyska szybko informację o kontrahencie używając swojego smartfona czy tableta.
Creative Commons pracuje nad mobilną aplikacją fotograficzną, która pozwoli połączyć ze sobą osoby potrzebujące danej fotografii (np. do podręcznika czy postu na blogu) z osobami, które mogą zrobić takie zdjęcie lub już je mają i są gotowe udostępnić je na licencji CC BY. Wersja beta gotowa jest już do testowania.
Tour de France – wyścig kolarski znany każdemu wchodzi w przymierze z Big Data;) Umieszczony pod siodełkiem roweru każdego zawodnika lokalizator dostarczy dokładne dane, które Dimension Data przetworzy i przeanalizuje, a zebrane informacje będą dostępne dla fanów kolarstwa, komentatorów wyścigu, stacji radiowych i telewizyjnych oraz prasy w czasie rzeczywistym. Wow!
Podcast o wizualizacji danych? Proszę bardzo. Rozmowy ze swoimi gośćmi przeprowadzają Enrico Bertini i Moritz Stefanes – wszystko dostępne na stornie Data Stories.
Hubert Taler pisze o chińskich receprach i nanowodach czyli tłumaczy, w jaki sposób chronić się przed bzdurami w Internecie. Moim zdaniem nie wykorzystał wszystkich możliwości ;), ale case study może się przydać.
7 trików, które oszczędzą Wasz czas – podpowiada na swoim blogu Phil Bradley. A kolejne dwa tiki znajdziecie u Mary Allen Bates.
Świetny wpis na portalu Niebezpiecznik.pl ostrzegający przed tym, żeby za dużo zdjęć z wakacji do portali społecznościowych nie wrzucać. „Zdjęcia, które publikujesz w internecie, poza tym co znajduje się w kadrze, bardzo często ujawniają wiele dodatkowych informacji na Twój temat. Poniżej prezentujemy jak na podstawie tzw. metadanych automatycznie dołączanych do fotografii przez aparaty cyfrowe i smartphony można nie tylko dowiedzieć się gdzie mieszkasz i czy poddałeś zdjęcie wstydliwemu retuszowi, ale także z jakiego sprzętu fotograficznego korzystasz. Tej techniki bardzo często używają służby, a nie jeden przestępca został złapany dzięki braku świadomości niniejszych zagadnień.” Infobroker może to potraktować jako podpowiedź, które może się kiedyś przyda przy wyszukiwaniu informacji;).
Autouzupełnianie pojawiło się w kolejnych, tym razem aż 34 regionalnych wersjach wyszukiwarki DuckDuckGo.
Z badań przeprowadzonych przez Gemius na terenie wybranych państw Europy Środkowej i Wschodniej jasno wynika, że Chrome to wybór większości użytkowników – także w Polsce.