W poprzedniej części poznaliśmy mapy poświęconymi turystyce historycznej w Warszawie i jej okolicach. Dziś poznamy kilka kolejnych o większym zakresie.
Jak wspominaliśmy w części pierwszej, Maciej Witeska to właściciel stron Zmapowane oraz Trzecia Strona Wisły. Stworzył on mapy atrakcji turystycznych z naniesionymi przez niego punktami, używając aplikacji Google My Maps.
Fortyfikacje II Wojny Światowej w Polsce
W naszym kraju istnieje wiele zabytkowych budowli z okresu II wojny światowej i 20-lecia międzywojennego.
Na mapie Fortyfikacje – Mapa II WŚ znaleźć możemy oznaczone ponad 3600 obiektów związanych z militarią. Są to m.in. bunkry, schrony. Autor podzielił je na kilka kategorii, takich jak:
-
- Turystyka Fortyfikacyjna,
- Fortyfikacje Polskie 1918 – 1939,
- Wał Pomorski,
- “Miasta – Twierdze”,
- oraz wiele innych.
Tajemnice PRL-u
Obiekty wojskowe to nie tylko okres międzywojenny i II wojny światowej., ale także czas PRL.
Tajemnice PRL-u to mapa na której znajdziemy prawie 1200 obiektów związanych z militarią.
Autor naniósł tu informacje m.in. o trasach turystycznych z czasów zimnej wojny, rządowych i wojskowych obiektach oraz innych budowlach jak składy broni atomowej.

Mapa Tajemnic PRL-u (Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej) autorstwa Macieja Witeski, administratora serwisów Trzecia Strona Wisły i Zmapowane
Mapa kempingu na dziko
Turystyka to także “spanie pod chmurką”. W naszym kraju znajdziemy wiele pól namiotowych, kempingów etc.
Mapa biwakowa na dziko przedstawia ponad 200 miejsc, które autor sam odwiedził. Znajdziemy tu mniej popularne miejsca w których można urządzić biwak.
Autor ostrzega jednak, że część z tych miejsc znajduje się na terenach zalewowych. Przypomina także że nocując w pobliżu granicy, pobyt należy zgłosić miejscowej jednostce straży granicznej.

Mapa biwakowa autorstwa Macieja Witeski, administratora serwisów Trzecia Strona Wisły i Zmapowane.
Poznaj więcej map
Nie tylko wspomniany autor tworzy własne mapy z atrakcjami turystycznymi. Usługa My Maps jest darmowa, więc każde z nas może stworzyć własną mapę w celu przedstawienia różnych miejsc.
Grzegorz Sanik to właściciel strony Eloblog.pl poświęconej tematyce turystyki. Na jego blogu możemy znaleźć wpisy z miejscami wartymi odwiedzenia. Obiekty te dodaje do My Maps, by jego czytelnicy mogli zobaczyć, gdzie znajdują się miejsca, które opisuje.
Wśród innych ciekawych map, wymienić można m.in. te ogólnoturystyczne:
- Przewodnik turystyczny – artykuły turystyczne (aut. Tomasz Kus)
- Mapa Turystyczna – turystyka w Małopolsce, atrakcje turystyczne, baza noclegowa, Pieniny, Gorce, Spisz (aut. Off Road Channel)
- Polska.pl – miejsca turystyczne
- Polskie Szlaki.pl – atrakcje turystyczne polski (aut. Łukasz Piernikarczyk)
- Góry Sowie i Góry Stołowe – noclegi, obiekty turystyczne i sakralne (aut. Chata Ale Lipa)