Geoportal to węzeł centralny Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Pośredniczy on w dostępie do danych przestrzennych i usług z nimi związanych. Portal rozwijany jest od 2005 roku m.in. przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii.
Do czego służy Geoportal Krajowy?
Pozwala m.in. na wyszukiwanie działek i adresów, ale także na sprawdzenie:
- granic działek,
- granic miejscowości, gmin i powiatów,
- uzbrojenia (mediów) w okolicy działki,
- planów zagospodarowania przestrzennego,
- cen nieruchomości,
- obiektów topograficznych,
- rzeźby terenu,
- obszarów zagrożonych powodzią,
- lokalizacji obiektów użyteczności publicznej.
Posiada także funkcję wyświetlania ”chmury punktów”. Po jej wybraniu generowany jest obszar, który jest odwzorowaniem terenu przy pomocy punktów.
Ten tryb posiada zestaw narzędzi, które pozwalają na:
- sprawdzenie współrzędnych danego punktu,
- mierzenie odległości między punkami na mapie,
- zmierzenie względne przewyższenie między dwoma punkami na mapie,
- pomiary okręgów i obszarów.
Informacje o księgach wieczystych działek, które początkowo widniały w serwisie, nie są już dostępne. Obecnie bezpłatny dostęp do ksiąg wieczystych możliwy jest tylko, gdy znamy jej numer. Wtedy by uzyskać potrzebne informacje, możemy wykorzystać https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/, więcej na ten temat znajdziesz w artykule Dominiki.
Geoportal INSPIRE
Usługa ta powstała w następstwie uchwalenia dyrektywy 2007/2/WE z dnia 14 marca 2007 r. ustanawiającej infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej (INSPIRE).
Ta mapa posiada dodatkowe zasoby udostępniane przez inne organy krajowe. Znajdziemy tu m.in. informacje o:
- obszarach chronionych (w tym zabytkach i obszarach chronionych),
- użytkowaniu terenu,
- geologii i topografii,
- rejonach statystycznych i spisowych,
- urządzeniach monitorowania środowiska,
- rozmieszczeniu ludności,
- strefach zagrożenia naturalnego,
- danych meteorologicznych.
Geoportal 3D
To aplikacja uzupełniająca w ramach Geoportalu. Pozwala na generowanie trójwymiarowych budynków, oraz wyszukiwanie adresów i działek. Niestety w porównaniu do wcześniej omawianego Geoportalu Krajowego, posiada ograniczone funkcje. Są to głównie mierzenie odległości między punktami i wyznaczanie tras.
Geoportal Mobile
Jest lżejszą wersją aplikacji przeglądarkowych, w teorii pozwalającą na część operacji zwykłego Geoportalu. Dostępna jest na 2 sposoby:
1. Jako wersja przeglądarkowa, dostępna pod adresem https://mapy.geoportal.gov.pl/mobile/ , która włącza się automatycznie, gdy wejdziemy na Geoportal z urządzenia mobilnego.
2. Poprzez dedykowaną aplikację mobilną dostępną obecnie na systemach: iOS (Apple), Huawei, Windows Phone, oraz Android – chociaż od 10 grudnia zniknęła ona ze sklepu Google Play.
O tym co dalej z przyszłością aplikacji, i jak będzie rozwijana, będziemy Was informować.
Jak wyszukiwać dane?
Chcesz poznać lepiej funkcje Geoportalu? Zajrzyj na kanał Główny Urząd Geodezji i Kartografii na YouTube. Znajdziesz tam playlistę, w której omówione zostały poszczególne funkcje.
Jeden program to dla ciebie za mało? Sprawdź ofertę naszych szkoleń, dzięki którym nauczysz się jak wyszukiwać informacje w różnych źródłach.