Kilka lat temu Polacy chętnie zaciągali zobowiązania finansowe we frankach, dzisiaj stają się one kłopotem. Kurs franka rośnie, a co za tym idzie – rata kredytu także. Frankowicze tracą z tego powodu stabilność finansową. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, co zrobić z kredytem frankowym, czy lepiej zawrzeć ugodę z bankiem, czy może zdecydować się na proces sądowy.
Co zrobić z kredytem frankowym?
W przypadku kredytu frankowego Frankowicz ma kilka opcji, może pozwać bank lub pójść z nim na ugodę. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, choć częściej mówi się o tym, że proces sądowy o kredyt frankowy może być korzystniejszy dla kredytobiorcy. Nie jest to jednak takie łatwe, sprawa bowiem wymaga doświadczonych prawników, którzy przeanalizują umowę o kredyt frankowy w poszukiwaniu klauzul abuzywnych – to one są podstawą do unieważnienia kredytu we frankach. Warto skorzystać z porady prawnej, kancelaria frankowa ZKZ pomoże przejść przez proces sądowy o kredyt frankowy. Inne, dostępne dla Frankowicza opcje to m.in. przewalutowanie kredytu na złotówkowy, restrukturyzacja kredytu.
Na czym polega ugoda z bankiem?
Najszybszym rozwiązaniem z pewnością jest ugoda z bankiem, po zawarciu porozumienia, kredyt we frankach zmienia się w kredyt w polskiej walucie, dzięki czemu przestaje on być zależny od wahań kursu franka szwajcarskiego. Niestety, przewalutowanie kredytu odbywa się przy bardzo wysokiej stawce WIBOR, która uzależniona jest od stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, co może skutkować wysoką ratą kredytu. Warto dodać, że banki mogą proponować różne ugody, niektóre z nich oferują przewalutowanie wyłącznie kapitału, który pozostał do spłaty, inne ugody frankowe przeliczają kredyt od dnia jego uruchomienia. Z tego powodu trudno jest też przewidzieć, czy ugoda z bankiem będzie korzystna dla frankowicza.
Kto może skorzystać z ugody frankowej?
Banki coraz częściej proponują ugody frankowe kredytobiorcom. Kredytobiorcy, którzy mogą skorzystać z ugody frankowej, to klienci m.in. takich banków, jak:
- mBank
- BNP Paribas,
- ING Bank Śląski,
- PKO BP,
- Millenium.
Czy warto zdecydować się na ugodę z bankiem w sprawie kredytu frankowego?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto zdecydować się na ugodę frankową z bankiem. Trzeba pamiętać o tym, że ugoda zawarta z bankiem w zasadzie zamyka frankowiczom drogę do ubiegania się swoich spraw na drodze sądowej. Zdecydowanie wielkim plusem ugody frankowej jest fakt, że zawarcie jej może trwać kilka tygodni, gdzie sprawa sądowa o unieważnienie kredytu frankowego może ciągnąć się nawet kilka lat. Zdecydowanie czas jest argumentem, który przemawia na korzyść ugody z bankiem w sprawie kredytu frankowego. Choć mimo wszystko, warunki ugody frankowej mogą być różne i są one uzależnione od konkretnej sytuacji finansowej, trudno też dlatego określić, czy jest to rozwiązanie korzystne dla kredytobiorcy, warto zgłosić się po pomoc do kancelarii prawnej.
Frankowicz może zdecydować się na ugodę z bankiem lub na proces sądowy w sprawie kredytu frankowego, warto przedyskutować z prawnikiem, która opcja byłaby najkorzystniejsza.
Artykuł sponsorowany