Dosyć często mamy do czynienia z przypadkami, kiedy osoby pracujące za granicą płacą podatki, które mogą odzyskać. Proces ich odzyskiwania może wydawać się skomplikowany, ale z właściwą wiedzą i podejściem jest to możliwe do osiągnięcia. Więcej informacji poniżej!
Jakie informacje przydadzą się, aby odzyskać podatek z zagranicy?
Na początku chcielibyśmy zaznaczyć, że odzyskiwanie podatków z zagranicy jest procedurą skomplikowaną, dlatego w naszej opinii dobrym pomysłem jest przekazanie tej sprawy specjalistom. Posiadają oni niezbędną wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu proces ten może przebiec sprawniej, niż starając się dokonać tego samemu. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, to rozliczenie PIT to temat szerzej omawiany na tax-pol.pl, gdzie znajdziesz niezbędne dane, które należy przygotować do odzyskania pieniędzy. Chcąc ubiegać się o zwrot podatku z zagranicy, należy:
- posiadać informacje dotyczące zagranicznego pracodawcy, jak jego nazwa i adres,
- mieć zagraniczny numer socjalnego ubezpieczenia,
- przygotować dokumenty, które otrzymało się od zagranicznego pracodawcy, co ważne muszą zawierać takie informacje, jak wysokość wynagrodzenia i zaliczka pobrana na podatek,
- mieć kopię dowodu osobistego bądź paszportu,
- posiadać kartę podatkową, czyli dokumentu, który na koniec pracy wystawiany jest przez pracodawcę. Warto wiedzieć, że może ona zostać przesłana pocztą na adres polski,
- przygotować payslip z ostatniego tygodnia bądź miesiąca, lub odpowiedniego dokumentu wystawionego przez pracodawcę.
Nasza wskazówka, jeśli nie posiada się niezbędnych informacji czy dokumentów, to zdecydowanie warto zwrócić się do poszczególnych pracodawców z prośbą o ich wystawienie i przesłanie. Co ważne, mają oni obowiązek wysłać je nawet na adres polski.
Ile trwa odzyskiwanie zwrotu podatku z zagranicy?
Jeśli wiemy już, jakie informacje są niezbędne do odzyskania podatku z zagranicy, warto też być świadomym, jak długo trwa cała ta procedura. Otóż jest to oczywiście zależne od danego kraju i urzędu, ale średnio trwa od 3 do 12 miesięcy.
Jak uzyskać zwrot podatku z Niemiec?
Jeśli pracowałeś w Niemczech, możesz ubiegać się o zwrot podatku do 4 lat po zakończeniu pracy. Proces ten wymaga zebrania od niemieckiego pracodawcy dokumentów takich jak Lohnsteuerkarte, Besondere Lohnsteuerbescheinigung, i Lohnsteuerbescheinigung, zawierających dane o wynagrodzeniu i zaliczkach podatkowych. Następnie wypełnić należy niemiecki formularz o zwrot podatku i przesłać go do urzędu skarbowego.
Jak wygląda zwrot podatku z Holandii?
Pracując w Holandii, można ubiegać się o zwrot podatku do 5 lat wstecz. Niezbędne dokumenty to JAAROPGAVE (karta podatkowa) i BSN/SOFI number (numer ubezpieczenia społecznego). Jeśli brakuje JAAROPGAVE, pomocny może być ostatni odcinek wynagrodzenia (SALARIS). Na ich podstawie wypełnia się formularze do holenderskiego urzędu skarbowego, samodzielnie lub przez firmy specjalizujące się w odzyskiwaniu podatków. Proces trwa około roku, a średni zwrot to kilkaset euro. Poprawne wypełnienie dokumentów skraca czas oczekiwania.
Tak jak wspominaliśmy na początku, proces odzyskania podatku z zagranicy nie jest łatwy i warto zasięgnąć pomocy specjalistów. Mamy jednak nadzieję, że zebrane przez nas informacje pozwolą na zrozumienie tych procedur i bezproblemowe odzyskanie swoich pieniędzy.
Artykuł sponsorowany