Kwota wolna od podatku to temat, który powraca jak bumerang przy okazji wyborów parlamentarnych czy rozpoczęcia nowego roku podatkowego. Społeczeństwo domaga się zwykle systematycznego zwiększania tej kwoty, na co z kolei nie zawsze może pozwolić sobie budżet państwa. Nie milkną więc pomysły zakładające stałą waloryzację kwoty wolnej od podatku czy zwiększanie jej proporcjonalnie do minimalnej krajowej, co zwykle jest najrozsądniejszą opcją. Kwota wolna od podatku zmienia się także w 2024 roku.
Czym jest kwota wolna od podatku i ile wynosi?
Jak sama nazwa wskazuje „kwota wolna od podatku” określa maksymalne dochody, przy których jest się zwolnionym z płacenia podatku. To ukłon w stronę osób zarabiających najmniej, aby większa kwota została w ich portfelu i z racji na niskie zarobki nie musieli płacić daniny na rzecz państwa. Ulgę tę najbardziej odczuwają pracownicy otrzymujący minimalnie ustawowo określone wynagrodzenie oraz osoby o średnich zarobkach czy studenci, którzy nie mogą podjąć pełnoetatowej pracy, a także freelancerzy o nieregularnych zarobkach, wykonujący drobne prace na rzecz swoich klientów.
Aktualnie kwota wolna od podatku wynosi 30 000 złotych. Osoby, które zarabiają więcej, aż do wejścia w I próg podatkowy, płacą podatek wynoszący 12% od zarobionej nadwyżki, co również jest dla nich korzystnym rozwiązaniem. Nowy rząd zapowiadał wprowadzenie wolnej kwoty w wysokości 60 000 złotych, jednak aktualnie podatnicy muszą sugerować się obowiązującym stanem prawny, a na zmiany podwyższające tę kwotę jeszcze trochę poczekać. Według zapowiedzi, propozycje nowego rządu dotyczące kwoty wolnej od podatku mają pojawić się w pierwszym półroczu 2024 roku. Inflacja nieco spowolniła, płaca minimalna poszła w górę, jednak podwyższenie kwoty wolnej w stosunku do obecnie obowiązującej z pewnością byłoby ogromną ulgą dla milionów płatników podatków.
Co daje kwota wolna od podatku?
Kwotę wolną od podatku można stosować jedynie w przypadku rozliczania się na zasadach ogólnych, czyli według tzw. skali podatkowej. Kwota wolna dotyczy więc osób fizycznych i przedsiębiorców, którzy są opodatkowania na zasadach ryczałtu, karty podatkowej lub podatku liniowego. Jeśli podatnik otrzymuje dochody z różnych źródeł, które opodatkowane są w różny sposób, to jest zwolniony z podatku tylko w przypadku dochodu rozliczanego według skali.
Z kwoty wolnej od podatku można skorzystać na dwa sposoby. Niektórzy z podatników decydują się na ulgę już w trakcie roku podatkowego korzystając z pomniejszonych zaliczek na poczet podatku. Konieczne jest wówczas złożenie PIT-2 u płatnika. Jest to jednak nieco ryzykowne rozwiązanie, bo gdy jednak zarobki przekroczą wspomnianą wolną kwotę od podatku wynoszącą 30 000 tysięcy, wówczas konieczne będzie zapłacenie brakującej kwoty podatku przy rozliczeniu rocznym. Inne osoby wybierają drugi wariant, czyli oczekują na roczne rozliczenie PIT i odebranie jednorazowego zwrotu niesłusznie naliczonego podatku w postaci nadpłaty.
Inną, dostępną opcją jest np. rozliczenie się samotnego rodzica z dzieckiem. Wówczas kwota wolna od podatku wzrasta do 60 000 tysięcy. Jeśli masz wątpliwości czy w Twoim przypadku możesz skorzystać z kwoty wolnej od podatku, warto zasięgnąć opinii w biurze księgowym na Mokotowie https://anowak.com.pl/biuro-ksiegowe-mokotow/, gdzie specjaliści posiadający aktualną wiedzę, będą w stanie odpowiednio zinterpretować przepisy na podstawienie sytuacji konkretnej osoby.
Kwota wolna od podatku w 2024 roku
Już ustaliliśmy, że kwota wolna od podatku nie zwiększy się w 2024 roku. Może stać się to co najwyżej w 2025 roku. Rok podatkowy został tak skonstruowany, że wszelkie zmiany muszą być wprowadzane jeszcze zanim się rozpocznie. Prace nad zwiększeniem kwoty wolnej od podatku zaczną się więc w 2024 roku, aby mogły wejść w życie z 1 stycznia 2025. Warto przy tym wiedzieć, że zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2002 roku, zmiany w podatkach dochodowych od osób fizycznych niekorzystne dla podatników, muszą być wprowadzane z odpowiednim wyprzedzeniem, a vacatio legis musi wynosić co najmniej miesiąc. Natomiast zmiany korzystne nie podlegają tej zasadzie. W przypadku więc chęci podwyższenia wolnej kwoty od podatku przez rząd proces legislacyjny jest znacznie krótszy i łatwiejszy do przejścia, dzięki czemu wiele osób odnosi się bardzo pozytywnie do perspektywy zwiększenia kwoty wolnej od podatku w 2025 roku do 60 000 tysięcy w ramach programu „100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów” zapowiadanego przez Koalicję Obywatelską.
Artykuł sponsorowany