Rozważasz powierzenie księgowości zewnętrznemu biuru rachunkowemu? Jakich informacji ono potrzebuje, aby móc poprawnie dokonywać rozliczeń i opracowywać sprawozdania finansowe? Dowiesz się tego z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!
Informacje na temat dokumentacji finansowej i księgowej firmy
Biuro rachunkowe do prowadzenia księgowości i przygotowania rzetelnych sprawozdań finansowych firmy potrzebuje m.in. faktur zakupowych i sprzedażowych przedsiębiorstwa. Stanowią one podstawę rozliczeń VAT, umożliwiając wykazanie kosztów i przychodów przedsiębiorstwa. Niezwykle ważne jest również przekazanie informacji dotyczących rachunków i wyciągów bankowych, które pozwalają śledzić wszystkich transakcji finansowych firmy. Przedsiębiorstwo zainteresowane usługami biura rachunkowego powinno także udostępnić księgi przychodów i rozchodów, przedstawiające w sposób uporządkowany dochody i wydatki firmy niezbędne dla prawidłowego zarządzania finansami organizacji. Oferujące kompleksowe usługi księgowe biuro rachunkowe Jasta (www.jasta.pl) jest w stanie zająć się m.in. prowadzeniem ksiąg rachunkowych i podatkowych, sprawozdań finansowych i rozliczaniem transakcji zagranicznych. Dzięki temu możesz się zająć prowadzeniem działalności bez obaw o finanse swojej firmy.
Deklaracje podatkowe i ZUS przedsiębiorstwa
Niezbędne dla właściwego rozliczenia podatków dochodowych są również deklaracje podatkowe, m.in. PIT-11 czy PIT-4R. Biuro rachunkowe potrzebuje także dostępu do Jednolitych Plików Kontrolnych, które zawierają szczegółowe informacje o transakcjach przekazywane przez przedsiębiorstwo urzędom skarbowym. Są one niezbędne do prawidłowego rozliczenia VAT od towarów i usług. Natomiast dokumenty ZUS są konieczne do monitorowania oraz regulowania zobowiązań podatkowych i składkowych firmy. Pozwalają one również uniknąć nieporozumień z organami ubezpieczeń społecznych.
Dokumentacja kadrowo-płacowa firmy
W przypadku zatrudniania przez przedsiębiorstwo pracowników firma powinna udostępnić biuru rachunkowemu dane dotyczące umów o pracę i dokumentacji pracowniczej. Znajdują się wśród nich listy płac, karty urlopowe, informacje o zasiłkach i nieobecności osób zatrudnionych. Dokumentacja kadrowo-płacowa jest potrzebna do prawidłowego rozliczenia zobowiązań wobec pracowników. Pozwala ona również zapewnić zgodność z przepisami prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Z kolei zestawienia płacowe umożliwiają dokładne rozliczenie wynagrodzeń i odprowadzanych od nich podatków.
Zazwyczaj do podjęcia współpracy z biurem rachunkowych konieczne jest przekazanie mu danych identyfikacyjnych firmy i dokumentów rejestracyjnych. W naszej ocenie outsourcing księgowości może przyczynić się do sprawniejszego przygotowywania rozliczeń i lepszego zarządzania finansami organizacji. Podziel się powyższym artykułem z przedsiębiorcami, którzy rozważają nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym.
Artykuł sponsorowany