Rejestratorka medyczna to osoba, przez pryzmat której postrzegana jest cała przychodnia? Dlaczego? Bo to z nią pacjent spotyka się w pierwszej kolejności i na podstawie jej zachowania nierzadko wyrabia opinię o placówce. Jak zostać rejestratorką i jakie cechy są kluczowe w tym zawodzie? Podpowiadamy.
Praca w przychodni – kto może ją dostać?
Przychodnia zdrowia to miejsce potrzebujące bardzo zróżnicowanego personelu. Wbrew pozorom pracują tu nie tylko lekarze i pielęgniarki, choć oczywiście też. Oprócz nich w przychodni musi być choć jedna rejestratorka medyczna, personel medyczny średniego szczebla (np. pomoc dentystyczna), serwis sprzątający, technik konserwator itp.
Największa odpowiedzialność spoczywa oczywiście na lekarzach, bo to oni podejmują decyzje mające bezpośredni wpływ na zdrowie pacjentów. Nie można jednak nie wspomnieć o pozostałym personelu, bez którego placówka nie mogłaby sprawnie funkcjonować. Technicy dbają o sprawność urządzeń medycznych, średni personel medyczny pełni funkcję pomocniczą dla lekarzy, rejestratorki czuwają nad sprawną pracą przychodni.
Co dokładnie robi rejestratorka medyczna?
Nazwa zawodu może być trochę myląca, bo wbrew pozorom praca rejestratorki nie ogranicza się do zapisywania pacjentów do lekarzy. Owszem, wchodzi to w zakres obowiązków, ale ponadto rejestratorka medyczna dba o obieg dokumentów w przychodni, czuwa nad dokumentacją medyczną, pełni funkcję pomocniczą dla lekarzy i pozostałego personelu medycznego, obsługuje pacjentów osobiście i telefonicznie, udzielając niezbędnych informacji, uzupełnia bazy danych. W zależności od placówki mogą też być jej przydzielone inne zadania.
Kto może zostać rejestratorką medyczną?
Utarło się, że to praca dla kobiet, ale mężczyźni też mogą się o nią ubiegać. Próg wejścia do zawodu jest dość niski, nie trzeba mieć ukończonych studiów, natomiast matura jest jak najbardziej mile widziana. Dobrym pomysłem będzie ukończenie kursu na rejestratorkę medyczną, pozwoli to lepiej poznać tajniki zawodu.
Trzeba jednak pamiętać, że rejestratorka medyczna to osoba, która ma do czynienia z ludźmi, często bardzo chorymi. Musi więc wykazywać się dużą empatią i opanowaniem, te dwie cechy na pewno przydadzą się w codziennej pracy. Ważne też, by była komunikatywna, otwarta, pomocna i miała dobrą prezencję.
Ścieżka kariery w tym zawodzie jest dość krótka. Rejestratorka nie awansuje wyżej niż na kierownika rejestracji.
Artykuł sponsorowany