Jak sprawdzić firmę? – podstawowe informacje

Nieuczciwi partnerzy biznesowi  są ryzykiem wpisanym w każdą działalność. Internet i szybki dostęp do informacji eliminują to ryzyko lub przynajmniej ograniczają. Jakie informacje zatem sprawdzić, zanim nawiążemy współpracę? 

Gdzie sprawdzimy status prawny firmy?

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej CEIDG – jest to ogólnopolska baza firm prowadzona przez Ministerstwo Gospodarki. Do CEIDG wpisana jest każda osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarcza lub spółka cywilna. Sprawdzimy tu:

 • dane o firmach w zakresie – nazwa, imię i nazwisko osoby prowadzącej działalność, adres działalności, numer NIP, REGON, kody PKD 
 • status firmy – aktywny, zawieszony, zamknięty
 • informacje o specjalnych pozwoleniach

Dostęp do bazy jest bezpłatny.

Krajowy Rejestr Sądowy KRS  –  jest to baza Ministerstwa Sprawiedliwości. Tu szukamy firmy, której nie znaleźliśmy w CEIDG. KRS prowadzi rejestr:

 • spółek z o.o.
 • spółek komandytowych
 • organizacjach użyteczności publicznej (fundacje, stowarzyszenia)

Dostęp do bazy jest bezpłatny.

Jeśli firma nie jest notowana ani w CEIDG ani w KRS w  bazach, może to znaczyć, że podmiot nie jest zarejestrowany w Polsce. Wówczas firmę sprawdzamy w rejestrach zagranicznych w analogiczny sposób – należy pamiętać, że niektóre kraje udostępniają takie rejestry za opłatą. 

Jeśli szukamy informacji bezpłatnej, możemy skorzystać na przykład z bazy WHOiS. Zanim zaczniemy szukać, musimy ustalić poprawną nazwę firmy – nie każda nazwa na stronie internetowej, ogłoszeniu lub ulotce jest nazwą przedsiębiorstwa – czasem to tylko nazwa marki.  Jeśli znamy markę, szukamy adresu strony www i poprzez ustalenie właściciela domeny znaleźć właściciela marki. Tu pomocne będą bazy typu WHOIS.

WHOIS – są to bazy zawierające informacje o domenach internetowych. Do sprawdzenia wiarygodności firmy przydatna jest informacja o abonencie. Abonent domeny to właściciel adresu www i tym samym właściciel marki. Na stronie znajdziemy historię domeny, od kiedy działa, na jaki okres została wykupiona. Brak informacji o abonencie nie oznacza, że firma nie istnieje – brak informacji może wynikać z faktu zakupienia domeny przez osobę prywatną lub firmę, która zastrzegła sobie brak widoczności w rejestrze.

Gdzie sprawdzimy kondycję finansową firmy?

Informację o zadłużeniu firmy możemy uzyskać w Biurze Informacji Gospodarczej. W Polsce funkcjonują trzy takie biura: Infomonitor, Krajowy Rejestr Długów oraz ERIF. Wszystkie te instytucje to firmy komercyjne więc informacji udzielają odpłatnie. Niestety bazy tych biur nie są połączone. Oznacza to, że chcąc rzetelnie sprawdzić firmę, należy zaczerpnąć informacji ze wszystkich trzech biur.

Warto również sprawdzić informacje prasowe o firmie lub opinie na forach internetowych.

Jeśli rozpoczynamy współpracę z partnerem zagranicznym, pomocne w weryfikacji firmy będą izby gospodarcze lub polskie konsulaty w danym państwie.

Comment List

 • anna 10 / 07 / 2015 Reply

  Gdy mam jakiekolwiek wątpliwości co
  do wiarygodności danej firmy, to po prostu korzystam z np. takiej sptytnej
  wyszukiwarki http://www.crefo.pl Wystarczą
  podstawowe dane o intersującej nas firmie, a z pewnością wyszukiwarka jej nie
  pominie.

 • Marta 04 / 07 / 2016 Reply

  Ja sprawdzam każdą firmę, bo ciągle słychać historie, że ktoś się naciął na oszusta. Darmowe bazy są super, dostęp łatwy, ale zawsze szukam też opinii na forach i na stronach typu http://opiniafirm.pl/ Nigdy nie wiadomo, czego się człowiek dowie od innych.

Dodaj komentarz