Wizualizacja danych – 5 darmowych narzędzi

Rynek Informacji

Wizualizacja danych to obrazowe przedstawienie informacji w prosty i czytelny sposób. Współczesne programy umożliwiają stworzenie wykresu, diagramu czy raportu praktycznie każdemu.

Poniżej prezentujemy zestaw kilku darmowych narzędzi, dzięki którym można efektywnie przedstawić dane.

Xmind.net
Nadrzędzie służące do tworzenia map myśli w technice Mind Mapping. Dzięki mapom myśli wykonanych w programie można połączyć różne pomysły i pojęcia w logiczną całość, dodać do nich kolory, obrazy i notatki, a nawet odnośniki hipertekstowe oraz pliki. Za pomocą tak stworzonej mapy myśli można przedstawić w jasny sposób nawet skomplikowane tematy. Ułatwia zapamiętywanie i naukę.

xmind

Tworzenie mapy myśli w Xmind

Tableau Public

Nowoczesne narządzie, które pozwala stworzyć analizy, raporty, interaktywne wizualizacje z wielu źródeł. Działa na zasadzie “przeciągnij i upuść” dzięki czemu jest intuicyjny i szybki do opanowania. Wiele operacji program wykonuje automatycznie, a użytkownik, nawet nie znając dokładnie zbioru danych, otrzyma propozycję gotowej wizualizacji. To znakomite narzędzie nie tylko dla informatyków czy analityków ale także dla nauczycieli i naukowców.

tableau

Wizualizacja danych w Tableau Public

Awsome screenshot

Narzędzie bardzo pomocne przy tworzeniu obrazów do prezentacji, raportów, szkoleń, które wymagają zrobienia zrzutu ekranu. Jest proste i szybkie w obsłudze. Screeny można przycinać, zamazać niepotrzebne treści, zaznaczyć ważne elementy.

easel.ly

Szybkie i łatwe w obsłudze narzędzie do robienia infografik. Oferuje wiele szablonów, które można edytować poprzez zmianę kolorów, dodawanie lub odejmowanie elementów. Można także stworzyć infografikę samemu od podstaw.

easely

Infografika w easel.ly

Canva

Wielofunkcyjne narzędzie, dzięki któremu można stworzyć kompleksowe elementy graficzne, plakaty, mapy, ilustracje i prezentacje. Program cechuje łatwa obsługa i wiele darmowych elementów (m.in. szablony i grafiki) do wykorzystania. Doskonale sprawdzi się u tych, którym zależy np. na tworzeniu rzucających się w oko publikacji o charakterze technicznym. Program posiada przydatne narzędzia do precyzyjnego rysowania elementów i ilustracji technicznych, a także tworzenia dynamicznych wykresów i tabel.

Powyższe zestawienie to kilka najpopularniejszych z setek programów.
Użytkownicy, w zależności od potrzeb, mają do dyspozycji bardzo dużą ilość różnorodnych narzędzi do wizualizacji danych, dzięki którym szybko i bez większego wysiłku przetworzą je na obraz.

Comment List

Dodaj komentarz