Weekview #53 (11 – 17 kwietnia): Google, CIA, Joint Research Centre

Marta Dzienkiewicz

, News

Joint Research Centre (JRC) Data Catalogue udostępnia ponad 500 zestawów otwartych danych. Dane opracowywane przez JRC przy współpracy z innymi partnerami wpisuje się w politykę otwartości danych Unii Europejskiej. Można tu znaleźć dane dotyczące m.in. klimatu, stanu wód, gleb i lasów.

Mozilla pochwaliła się nowym projektem – nową przeglądarką Tofino. To na razie projekt w bardzo wczesnej fazie konceptu. Nawet Mozilla nie wie jeszcze, co wyniknie z tego eksperymentu.

Serwis The Intercept opublikował dokument, z którego wynika, że CIA (Centralna Agencja Wywiadowcza) znów inwestuje w inwigilację. Tym razem amerykański wywiad sypie pieniędzmi w firmy, które zajmują się agregacją i grzebaniem w danych z mediów społecznościowych. W sumie, w dokumencie, który ujawnił “The Intercept” pojawia się 38 firm.

Maciej Szmit, wraz z Dominiką Lisiak-Felicką wydali właśnie (i udostępnili do pobrania za darmo!) książkę pt. “Cyberbezpieczeństwo administracji publicznej w Polsce. Wybrane zagadnienia”. Szczególnie dla państwowych informatyków, audytorów i urzędników, którzy zajmują się także szerzej rozumianym bezpieczeństwem.

„Podczas konferencji CYBERSEC PL Bogdan Święczkowski, prokurator krajowy, zapowiedział stworzenie w prokuraturach specjalnych wydziałów do zwalczania przestępczości w cyberprzestrzeni. Władza ma kilka nowych pomysłów na rozwiązanie tego typu problemów.”

Google udostępniło nową, edukacyjną stronę, na której zgromadzono narzędzia i inne źródła programistyczne, które poszerzą wiedzę np. o informatyce czy kodowaniu.

W serwisie e-ISBN umieszczone zostały filmy instruktażowe ułatwiające korzystanie z aplikacji. Teraz można szybko uzyskać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, między innymi: jak zarejestrować się w serwisie?, jak nadać numer ISBN?, jak pobrać kod kreskowy?

Na stronie GUS pojawiła się Infografika – 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce.

Dodaj komentarz