Ponad 180 000 zdigitalizowanych materiałów udostępniła Biblioteka Publiczna w Nowym Yorku. Historyczne fotografie, mapy, listy i wiele innych w świetnych rozdzielczościach można przeglądać, wyszukiwać i wykorzystywać ponownie. Do tego projekt gry, porównanie fotografii Fifth Avenur z 1911 r. ze Street View Goola i trip planner. Jest co eksplorować.
Wikipedia świętuje 15 rocznicę swojego istnienia. I choć wiele jej można zarzucić to bezsprzecznie jest „największym w dziejach ludzkości projektem edukacyjnym”. Stowarzyszenie Wikimedia Polska przygotowało szereg atrakcji dla wszystkich zainteresowanych. Główne obchody odbędą się w godz. 14-17 15 stycznia w warszawskiej Zachęcie.
Z serii – [to taka baza też istnieje?] – „Powstała internetowa baza danych [Elaion], dotycząca instalacji służących do wytwarzania oliwy z okresu rzymskiego i bizantyjskiego z terenu Syro-Palestyny. Jej autorem jest dr hab. Tomasz Waliszewski, dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.” Więcej informacji tu.
Rzeczpospolita straszy: „Państwowe rejestry, do których dostęp miały dotychczas służby, mają zostać otwarte dla obywateli.” A cel jest taki, by udostępnienie rejestrów zachęciło Polaków do wyjścia z urzędów i korzystania z e-administracji. Dzisiaj z możliwości profilu zaufanego korzysta zalediwe 400 tys. użytkowników!
„Zbudowana we współpracy z zespołem Google Chrome WebGL, nowa przeglądarka zBrowser od zSpace pozwala na niespotykaną dotąd interakcję użytkownika z treściami internetowymi. Zamiast zwykłej płaskiej strony internetowej, przeglądarka zBrowser pozwala na wybranie zdjęć i „wyjęcie” ich z ekranu.” Robi wrażenie!
A w ramach poznawania nowych narzędzi: zestawienie kilku rozszerzeń i dodatków od przeglądarki Firefox, które wzmocnią bezpieczeństwo naszego surfowania po sieci oraz narzędzia do wyszukiwania informacji za pomocą zdjęć tutaj.
I dla tych co lubią czytać – bo artykuł długi – prognoza: co się będzie działo w dziedzinie big data Big Data Industry Predictions for 2016.