Weekview #17 (12-18 lipca): Google, Wikipedia, Biblioteka Bodlejańska…

Na blogu Google pojawiła się informacja o odświeżeniu algorytmu wyszukiwarki patentów. Google Patent Search ma teraz też udoskonalony interfejs i możliwości, wszystko po to by ułatwić wyszukiwanie zarówno przedsiębiorcom, jak i twórcom, i uczynić je bardziej intuicyjnym.

20 czerwca Google uruchamia ponownie kurs online z wyszukiwania informacji. Można poznać triki i haki na Google, a nawet – to opcja dla wytrwałych – otrzymać certyfikat ukończenia kursu! Są podstawy, ale też masę wiadomości, o których się po prostu nie wie, albo ich nie pamięta, więc nawet dla odświeżenia wiedzy – warto!

O zmianach w Google i ich wpływie na wiarygodność wyników wyszukiwania napisała Karen Blakeman w artykule „New Google, New Challenges”. Dość gorzki tekst, ale racji w nim bardzo dużo.

Znacie już przeglądarkę Vivaldi? To projekt byłego szefa Opery. „Właśnie debiutuje wersja Technical Preview 4, która nie jest już tylko ciekawostką, ale coraz bardziej zaczyna przypominać produkt do codziennego użytku.”

A data revolution for whom?” – o rewolucji danych czyli gromadzeniu big data, otwartych danych i zagrożeniach z tym związanych pisze Jonathan Gray, dyrektor Policy and Research w Open Knowledge.

Redaktorzy Wikipedii otrzymali bezpłatny dostęp do bazy DynaMed Plus. Ma to pomóc twórcom haseł w weryfikowaniu informacji dotyczących m.in. medycyny, farmakologii czy zdrowia publicznego. „Baza DynaMed zawiera podsumowania kliniczne z ok. 3.200 tematów i jest narzędziem z zakresu medycyny opartej na dowodach udzielającym odpowiedzi na większość pytań pojawiających się w praktyce klinicznej. DynaMed jest aktualizowana codziennie i monitoruje w sposób bezpośredni i pośredni zawartość ponad 500 czasopism medycznych oraz baz zawierających systematyczne przeglądy dowodów naukowych, korzystając przy tym z wielu serwisów przeglądów czasopism.”

Biblioteka Bodlejańska udostępniła w Sieci część swoich niezwykłych zbiorów. „Teraz internauci mogą online korzystać z manuskryptów, oglądać satyryczne rysunki komentujące wojny napoleońskie i karierę samego cesarza Francuzów, zapoznać się z XVIII- i XIX-wiecznymi grami planszowymi oraz materiałami edukacyjnymi i rozrywkowymi dla dzieci, zobaczyć jak przed trzema wiekami wyglądały pokazy magików czy przedmioty używane w cyrkach, obejrzeć XVII-wieczne mapy miejscowości Laxton, podziwiać obrazy z XIX-wiecznej Kalkuty i sceny z życia dworskiego oraz religijnego Birmy w XVIII i XIX wieku. W udostępnionych zbiorach znajdziemy spisaną przez Cobetta historię parlamentu Anglii, zapiski Artura Evansa odkrywcy pałacu w Knossos, komplet zapisków z egipskich wypraw Champolliona – twórcy egiptologii – i jego ucznia Roselliniego, prawdziwą gratkę jest też Gough Map, pochodząca z połowy XIV wieku najstarsza znana mapa dróg w Wielkiej Brytanii.”

 

Dodaj komentarz