Google Now czyli „wyszukiwarka Google wie, gdzie jesteś i potrafi to w niesamowity sposób wykorzystać”. A tu ciekawy artykuł, ale o „ciemnej stronie” wyszukiwarki czyli o cenzurze w Google. O tym, co pokazują, a czego nie wyszukują pojedyncze językowe wersje tej wyszukiwarki i dlaczego pewnych tematów Google nie blokuje globalnie.
Triki i haki na Chrome 😉 czyli jak łatwiej korzystać z przeglądarki Google’a.
Dick Costolo przestaje kierować Twitterem, zastąpi go tymczasowo Jack Dorsey – osoba, dzięki której ta platforma w ogóle istnieje. A w innym miejscu sieci ogłaszają, że na Twitterze przestanie istnieć ograniczenie do 140 znaków w poście. Hm…
NASA opublikowała szczegółowe prognozy dotyczące zmian temperatury i opadów do roku 2100. Dane pokazują globalne zmiany na szczeblu regionalnym. Prognoza została przygotowana niezwykle szczegółowo, w skali poszczególnych dni i miast. Dane NEX (NASA Earth Exchange) oraz narzędzie analityczne zostały udostępnione na platformie OpenNEX.
Ile razy widzieliście na spacerze w parku albo w lesie ptaka, które nigdy wcześniej nie widzieliście. Rozpoznawanie latających śpiewaków ma ułatwiać aplikacja Merlin Bird ID. Trzeba odpowiedzieć na początek na parę krótkich pytań: gdzie jesteście, jaka to pora dnia, jakiej wielkości jest ptak, co robił i jakiego jest koloru. Nie sprawdziłam niestety jeszcze jak się ma do ptactwa w naszej ojczyźnie – jak ktoś będzie testował – dawajcie znać.
„Mówi się, że organizacje stają się coraz mądrzejsze. Wcale tak nie jest. One stają się coraz głupsze” – mówi Piotr Pietrzak (główny technolog IBM Poland). „Wszystko opiera się na tym, że wciąż przybywa nowych kanałów obserwacji: social media, beacony, identyfikatory kart, bluetooth. Algorytmy, które analizują dane nie nabierają jednak takiego rozpędu. Przyrasta ilość informacji, ale możliwości analityczne przyrastają dużo wolniej.”
„Nie chodzi o ty by dane pokazać, ale by pokazać to, co w danych istotne. Aby wiedzieć, co warto pokazać trzeba dane zinterpretować.” – parę słów o wizualizacji danych na dwóch przejrzystych przykładach.
Bid Data mogą służyć dobrym celom, ale – uwaga! – ich wykorzystanie może też szkodzić. Inwigilacja, cenzurowanie wiadomości, poleganie wyłącznie na wynikach generowanych przez urządzenia… oto The 5 Scariest Ways Big Data is Used Today.
Lubimy obserwować to, co robią inni, zwłaszcza zawodowo. Dla wszystkich pasjonatów danych i ich analizy lista 150 najbardziej wpływowych osób zajmujących się big data.