Weekview #11: ciekawostki ze świata informacji (24 – 30 maja 2015)

Marta Dzienkiewicz

Marta Dzienkiewicz

, News

Nowe narzędzie od Biura Analiz Ekonomicznych (Bureau of Economic Analysis).  BEA International Trade and Investment Country Facts – statystyki dotyczące handlu i inwestycji między Stanami Zjednoczonymi a innymi krajami na świecie. Dostępne po jednym kliknięciu w mapę.

Internet rośnie w siłę, ale słowo drukowane przetrwa, choć pewnie korzystać z niego będą nieliczni – tak twierdzą eksperci. “W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl wydawcy i eksperci rynku prasowego w większości są zdania, że wzrost znaczenia segmentu cyfrowego jest zjawiskiem nieodwracalnym i naturalnym. Jednak ostateczny scenariusz zakłada raczej koegzystencję nośników tradycyjnych i cyfrowych, ponieważ najistotniejszym elementem docierania do odbiorcy jest jakość oferowanych treści, a nie sposób ich dostarczania.”

Na rynku pracy pojawia się nowy zawód! “Powstanie Chief Data Officera to zmiana transformacyjna, która podnosi znaczenie danych na sam szczyt organizacji.”

Jak zamieć suche dane w interesujący pakiet informacji? Trzy sposoby podpowiada Purna Virji.

Lada moment Google wprowadzi dla wszystkich nową wersję strony poświęconą prywatności użytkownika w sieci. Mamy mieć większy wpływ na to, jakie dane wyszukiwarka będzie o nas gromadzić. W jednym miejscu możemy zmienić ustawienia w sekcjach: Logowanie i bezpieczeństwo, Informacje osobowe i prywatność, Ustawienia konta.

Powstał film dokumentalny “Deep Web” poświęcony sieci TOR i sprawie Silk Road oraz Rossa Williama Ulbrichta, twórcy największego miejsca  w sieci do nabywania narkotyków. “In addition to being the only film with exclusive access to the Ulbricht family, Deep Web features the core architects of the Deep Web; anarchistic cryptographers who developed the Deep Web’s tools for the military in the early 1990s; the dissident journalists and whistleblowers who immediately sought refuge in this seemingly secure environment; and the figures behind the rise of Silk Road, which combined the security of the Deep Web with the anonymity of cryptocurrency.”

Lotnisko Chopina w Warszawie uruchomiło nową stronę internetową. “Chcieliśmy ułatwić i uatrakcyjnić dostęp do informacji o rozkładzie lotów i innych usługach dostępnych na lotnisku” – mówi Przemysław Przybylski, rzecznik Lotniska Chopina. Nowa strona to moduły tj. informacja o przylotach i odlotach, menu nawigacyjne i sekcja z informacjami o lotnisku. Przejrzyście i logicznie.

Nową stronę mają też Polskie Linie Kolejowe! W czasie rzeczywistym można śledzić wszystkie pociągi aktualnie podróżujące po Polsce  – “monitoring obejmuje wszystkie z ponad 4 tys. pociągów pasażerskich, jakie są uruchamiane każdego dnia przez 11 przewoźników korzystających z sinfrastruktury PKP PLK. Dane o pozycji pociągów pobierane są z ich nadajników GPS oraz z systemu sterowania ruchem zarządcy infrastruktury.” Wiceprezes PKP PLK Andrzej Pawłowski: “Korzystając z naszych danych, planowanie podróży jest łatwiejsze, a w sytuacjach niecodziennych bieżące informacje o realnym czasie podróży pozwalają szybciej podejmować decyzje i ograniczyć trudności”.

A kto chce odbyć wycieczkę życia, zamiast samolotów i pociągów, ma do wyboru także statki wycieczkowe. Pojawiło się miejsce “Cruise Control”, w którym można na temat cuiser’ów przeczytać niemal wszystko… a nawet sprawdzić na mapie, gdzie obecnie jaki statek płynie 🙂

Ruszył portal “Nasze Szkoły” przygotowany przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa, Kuratorium Oświaty i Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Portal ma w atrakcyjny i przejrzysty sposób prezentować wszystkie krakowskie szkoły. W portalu dostępne są m.in. informacje o liczbie uczniów i nauczycieli w szkole, warunkach lokalowych, frekwencji, zajęciach dodatkowych, specjalizacji, wynikach egzaminów i efektach kształcenia (m.in. ewaluacji, edukacyjnej wartości dodanej).

Dodaj komentarz