Instya MultiSearch to ciekawe narzędzie, przydatne zwłaszcza w SEO, pozwalające szybko sprawdzić pozycjonowanie strony na kilku portalach. Jest to także wyszukiwarka, która pozwala użytkownikowi na korzystanie jednocześnie z mocy obliczeniowych i zasobów kilku największych witryn tematycznych i wyszukiwarek na raz.
Instya podzielona jest tematycznie na 9 obszarów. Są to:
– Web, czyli zakładka, która służy do przeszukiwania Internetu za pomocą największych głównie anglojęzycznych wyszukiwarek – Google, Bing, Yahoo, DuckDuckGo, GigaBlast, DogPile i Yandex (rosyjskojęzyczna), a także do przeszukiwania zasobów Wikipedii, DMOZ, WolframAlpha i About.com, czyli portali, które służą zbieraniu i analizie różnego rodzaju zagadnień podzielonych tematycznie.
-Images – pozwala przeszukiwać zasoby graficzne wyżej wymienionych wyszukiwarek, ale także bazy Facebooka, Twittera, Flickr, DevianArt i Imgur, a także zbiorów grafik stockowych min. iStockPhoto, ShutterStock, GettyImages
– News, który służy do przeszukiwania największych anglojęzycznych serwisów informacyjnych na świecie – CNN, Fox News, BBC News, Huffington Post, Twitter News, Reddit itp.
– Video – za pomocą którego, możemy przeszukać zasoby takich portali jak Youtube, Dailymotion, Vimeo i im podobnych.
– Answers, czyli zakładka, która pozwala nam sprawdzić, czy ktoś inny zdążył już zadać nurtujące nas pytanie na portalach takich jak Ask, Askville, eHow itp.
– Shopping, który służy do przeszukiwania ofert i aukcji na stronach takich jak eBay, Amazon, na portalach sieci sklepów Walmart, BestBuy, czy Home Depot
– Social, gdzie w jednym miejscu znajdziemy narzędzie do przeszukiwania wielu portali społecznościowych.
– Dictionary – słowniki internetowe – Merriam Webster, Cambridge Dictionary itp.
– Domain – szereg narzędzi do analizy stron internetowych
O ile wyszukiwarka, sama w sobie, nie jest niczym przełomowym, to może ona stanowić narzędzie, które wielu grupom specjalistów może znacznie zoptymalizować pracę. Zwłaszcza jeśli użytkownik poświęca dużo czasu na wysyłanie tego samego zapytania do kilku baz lub zasobów.
Autor: Jan Lisowski