W kwietniu b.r. w Parlamencie Europejskim przegłosowano dyrektywę ws. raportowania informacji niefinansowych. Oznacza to większą dostępność danych o działalności wielu firm, a dla nich samych – rozszerzenie obowiązku raportowania.
Formalnie, nowelizacja musi zostać jeszcze zaakceptowana przez Radę Unii Europejskiej, a opublikowana zostanie najprawdopodobniej w II połowie roku.
Kogo będą dotyczyć zmiany?
Obowiązkiem objęte będą firmy notowane na giełdzie, fundusze inwestycyjne i banki, które bieżącym i poprzednim roku obrotowym spełnią przynajmniej dwa spośród trzech warunków:
- zatrudnienie na poziomie wyższym niż 500 pracowników,
- suma bilansowa powyżej 20 mln euro,
- przychody netto powyżej 40 mln euro
Firmy zostaną zobligowane do publikowania minimum danych o charakterze niefinansowym, związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR), przeciwdziałaniem korupcji, monitoringiem wpływu działania firmy na środowisko, informacji związanych z prawami pracowników i innymi zagadnieniami o charakterze społecznym.
Dyrektywa wejdzie w życie na początku 2017 roku.
Aktualnie niewiele firm publikuje dane o charakterze niefinansowym, a jeśli to robią, to wynika to raczej z kierowania się standardami oczywistymi w biznesie w Europie Zachodniej. Zmiana prawa z pewnością może utrudnić życie tym, którzy będą musieli się do niej dostosować, ale cieszyć się będą infobrokerzy i specjaliści zajmujący się choćby wywiadem konkurencyjnym. Pojawi się bowiem dodatkowy zasób danych.
Źródło: Ministerstwo Finansów