Sztuczna inteligencja oferuje wiele rozwiązań ułatwiających gromadzenie, organizowanie i analizę danych. Poznaj najlepsze narzędzia AI, dzięki którym prowadzenie researchu stanie się szybsze i efektywniejsze.
Prowadzenie researchu może być bardzo męczące i czasochłonne. W dobie sztucznej inteligencji mamy niepowtarzalną możliwość przyspieszenia tego procesu – trzeba tylko wiedzieć jak. W Internecie dostępnych jest wiele bezpłatnych narzędzi AI usprawniających prowadzenie researchu, choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę.
Przyjrzyjmy się zatem kilku ciekawym propozycjom.
ChatGPT
Jest to bez wątpienia najbardziej znane narzędzie oparte na sztucznej inteligencji. Nie ma osoby, która nie kojarzyłaby tej aplikacji, stąd nie mogłoby jej zabraknąć w tym zestawieniu.
ChatGPT jest zaawansowanym modelem językowym, który potrafi generować treści na podstawie zadanych tematów. Może nie tylko odpowiadać na pytania, ale też parafrazować, tworzyć podsumowania i wiele innych.
Dostępna jest darmowa wersja oraz płatna – ChatGPT Plus. W wersji rozszerzonej otrzymujemy usprawnienia takie jak:
- zaawansowana analiza danych;
- możliwość przesyłania plików (zdjęcia, pliki PDF) i zadawania pytań do nich;
- bardziej precyzyjne odpowiedzi.
Koszt wersji abonamentowej to $20 za miesiąc (około 80 zł).
Link: https://chatgpt.com
Perplexity AI
Perplexity AI to chatbot, który działa podobnie jak ChatGPT. Z jego pomocą użytkownicy mogą odnaleźć informacje i uzyskać odpowiedzi na zadawane pytania. Co istotne, przy generowaniu wyników chat podaje, na których źródłach internetowych oparł swoją odpowiedź. Dzięki temu użytkownik w prosty sposób może sprawdzić wiarygodność informacji. Poza tekstami chat wyszukuje również zdjęcia i filmy powiązane z wyszukiwaną frazą.
Perplexity AI jest darmowym oprogramowaniem. W wersji płatnej $20/miesiąc oprogramowanie oferuje dodatkowo możliwość analizy wgranych plików.
Link: https://www.perplexity.ai
ChatPDF
Jeżeli nie chcesz płacić za dodatkowe funkcje to nic straconego. Z pomocą przychodzi ChatPDF, który pozwala na bezpłatną analizę plików PDF.
Tuż po wgraniu pliku, Chat przygotowuje krótkie podsumowanie. Można mu zadawać własne pytania lub skorzystać z wyświetlanych na ekranie propozycji. Po utworzeniu konta dostępna będzie biblioteka ze wszystkimi wgranymi plikami oraz historią rozmów. Ponadto Chat posiada wiele zaawansowanych funkcji wyszukiwania m.in. precyzyjne lokalizowanie informacji – wystarczy zaznaczyć interesujący cię obszar, a Chat go przeanalizuje.
Link: https://www.chatpdf.com
Elicit
Narzędzie to doskonale sprawdzi się przy wyszukiwaniu literatury do badań. Po wprowadzeniu frazy Elicit przeszukuje bazy danych naukowych, odnajdując najbardziej istotne publikacje związane z zadanym tematem.
Co więcej, poza wyszukiwaniem oprogramowanie oferuje możliwość tworzenia zwięzłych podsumowań artykułów oraz analizę i interpretację danych.
Link: https://elicit.com
Research Rabbit
To darmowe narzędzie zostało stworzone z myślą o studentach i badaczach. Program wyszukuje artykuły naukowe na zadany temat i je porządkuje. Research Rabbit pozwala nie tylko odnajdować i zapisywać źródła, ale także tworzyć kolekcje, na podstawie których program uczy się i proponuje kolejne przydatne teksty. Najlepiej sprawdza się podczas pracy w języku angielskim.
Dzięki Research Rabbit możesz zebrać wszystkie źródła w jednym miejscu, nie martwiąc się o to, że pominiesz istotne informacje.
Link: https://www.researchrabbit.ai
Najlepszy pomocnik w researchu – narzędzia AI
Okazuje się, że nie trzeba wydawać ogromnych kwot pieniędzy, aby korzystać z ułatwień, jakie oferuje nam sztuczna inteligencja. Z pomocą przychodzą darmowe narzędzia AI, z którymi prowadzenie researchu jest dużo prostsze. Wsparcie sztucznej inteligencji w procesie zbierania danych pozwala zaoszczędzić czas, zwiększyć efektywność analizy informacji, jak również zadbać o wysoką jakość źródeł.