TikTok staje się ważnym narzędziem do pozyskiwania informacji o osobach i nie tylko

TikTok to nowa aplikacja społecznościowa pokazująca ludzi tańczących z wyćwiczonym układem choreograficznym do podkładu muzycznego, która liczy już ok. 800 mln użytkowników. W ciągu ostatnich lat stała się skarbnicą wiedzy dla badaczy białego wywiadu. 

Po tym, jak Snapchat przeszedł do lamusa, świat przywitał kolejną nową aplikację jaką jest TikTok – coś nowego może trochę dziwnego, a z drugiej strony intrygującego. Tego jeszcze nie było. TikTok został stworzony przez chińską firmę ByteDance w 2016 roku, początkowo pojawił się na rynku pod nazwą DOUYIN, jednak fakt, wprowadzenia aplikacji na rynki zagraniczne, zadecydował, że nazwa została zmieniona na obecną.  

💡 Według chińskiego prawa dotyczącego bezpieczeństwa cybernetycznego z 2017 roku, firma założycielska zobowiązana jest do przestrzegania i współpracy z chińskimi służbami wywiadowczymi – w tym do przekazywania danych użytkowników na żądanie. 

 

Wraz ze wzrostem popularności, TikTok zaczyna być kolejnym potężnym źródłem informacji, jak Facebook czy Instagram. W tym artykule opiszę, jakie informacje uda nam się pozyskać bez konieczności instalowania aplikacji czy nawet zakładania konta. 

 

Aplikacja i przeglądarka TikTok – to nie to samo

 

Tik Tok został stworzony jako aplikacja mobilna. Mimo to do sprawdzenia konta można użyć, także przeglądarki internetowej – tak więc instalowanie aplikacji nie jest konieczne, jednak są pewne ograniczenia. Za pomocą przeglądarki internetowej można zobaczyć:  

 • wideo 
 • nazwę użytkownika,  
 • unikatowy identyfikator,  
 • wykorzystaną muzykę w filmiku, 
 • liczbę polubień i reakcji. 
   

Bez logowania nie zobaczysz komentarzy na profilu użytkownika.  

 

W przypadku aplikacji mobilnej, zobaczysz: 

 • liczbę polubień 
 • ile razy film został udostępniany,  
 • kto skomentował oraz datę komentarza,  
 • listę obserwujących danego użytkownika,  
 • podkład muzyczny użyty w filmiku,  
 • hasztagi,  
 • możliwość wyszukania użytkowników, filmów, dźwięków oraz hasztagów  

 

Co OSINT może wydobyć z TikTok? 

Poniżej podsyłam 4 szybkie wskazówki jak uzyskać informacje na TikTok bez konieczności posiadania konta lub nawet pobierania aplikacji:
 

 1. Sprawdzanietrendów na platformie (np. można w szybki sposób sprawdzić czy filmy związane z ważnym wydarzeniem stały się popularne).
 2. Wyszukiwanie wedłughashtagów umożliwia natychmiastowy przegląd filmików TikTok na określony temat – jeśli zostały oznaczone symbolem #. Niezależnie od tego, jakie hasło Cię interesuje, należy wpis TikTok.com/tag/(temat), a będzie można zobaczyć wszystkie filmy z wybranym hashtagiem. 
 3. Bardziej konkretnym sposobem wykorzystaniaTikTok do celów OSINT jest analiza profilu użytkownika. Adres URL powinien wyglądać podobnie do TikTok.com/(osoba/firma). Jeśli nie znasz adresu URL, możesz przeprowadzić szybkie wyszukiwanie w Google „TikTok + [nazwa osoby lub organizacji, której szukasz]” – ten trik przydaje się głównie wtedy, kiedy nie chcesz instalować aplikacji. 
 4. Zakładka#odkryj to kolejne podejście do znalezienia odpowiednich filmów TikTok. Na tej stronie zobaczysz najpopularniejsze obecnie hashtagi 

TikTok Wyszukiwanie

 

Jeśli chcesz poczytać więcej o wyszukiwaniu ludzi, twarzy, pracowników czy po prostu o tym, jak platformy społecznościowe potrafią być skutecznym narzędziem do wyszukiwania informacji, zerknij na nasze pozostałe artykuły o Instagramie jako źródle informacji oraz Research personalny – Instagram. 

Dodaj komentarz