Wakacje się skończyły ale większość z nas już zaczyna planować wyjazy zimowe albo zimowy urlop w tropikach. Dlatego przedstawiamy najpopularniejsze źródła informacji o tanich lotach oraz promocjach na bilety.
Blogi informacyjne
Jeden z najbardziej popularnych portali dostarczających informuji o promocjach na bilety lotnicze. Oprócz promocji lotniczych, można tam znaleźć informacje o tanich noclegach czy wypożyczalniach samochodów. Pod koniec 2013 roku Fly4free uruchomiło platformę, na której udziela się społeczność korzystająca z usług portalu. Użytkownicy prowadzą pamiętniki lotów, piszą blogi o swoich podróżach, wstawiają zdjęcia. Ciekawym pomysłem jest strona łącząca osoby lecące tym samym samolotem. W każdej udostępnionej promocji na tani bilet lotniczy, proponowany jest atrakcyjny cenowo hotel oraz inne usługi turystyczne. Informacje zbierane są od użytkowników, którzy wspierają portal informacjami o znalezionych przez siebie okazjach. Jeśli interesują Was na bieżąco informacje o promocjach, najlepiej polubić fanpage na Facebooku, obserwować profil na Google+, Twitterze, RSS lub zapisać się do newslettera.
To portal zbierający oferty promocyjne różnych przewoźników lotniczych. Profil działa podobnie jak Fly4Free, za pośrednictwem platformy „DAJ ZNAĆ!”, gdzie użytkownicy podsyłają znalezione oferty i promocje. Dzięki czemu informacje udostępniane są na bieżąco, a oprócz promocji na bilety lotnicze wyświetlane są również okazyjne ceny hoteli i inne usługi turystyczne. Na stronie działa również czat, za pomocą którego użytkownik może zadawać pytania dotyczące przykładowych tanich lotów w interesującym go kierunku. Wpisy można śledzić na Facebooku, Google Plus, Twitterze, RSS lub zapisać się do newslettera.
Wyszukiwarki tanich linii lotniczych
Google Flights
Wyszukiwarka lotów od Google, została uruchomiona w Polsce na początku 2014 roku. Jest to bardzo przejrzysta strona, po której użytkownik z łatwością może się poruszać. Narzędzie to pozwala na wyszukiwanie najlepszych i najtańszych połączeń lotniczych wszystkich dostępnych przewoźników.
Po wybraniu miejsc docelowych, daty oraz pozostałych dostępnych opcji, wyświetlą się nam wyniki wyszukiwania z cenami oraz porady. Google umożliwia wybór lotu w jedną lub w obie strony oraz zaplanowanie podróży z przesiadkami. Przed wyszukaniem połączenia należy zaznaczać wybraną klasę rezerwacyjną biletu (ekonomiczna, ekonomiczna premium, biznesowa, pierwsza klasa) oraz ilość osób – z zaznaczeniem osób dorosłych i dzieci. W dolnym menu możemy zawęzić wyniki wyszukiwania zaznaczając preferencję co do przesiadek, ceny, linii lotniczej, godziny wylotu/przylotu czy czasu trwania podróży. Dodatkowo możemy zmienić walutę wyświetlanych cen biletów (złoty polski, dolar amerykański, dolar kanadyjski, euro, funt szterling).
Wyszukiwarka Google posiada również wady. Jeśli zdecydujemy się na zakup biletu, musimy ponownie wyszukać połączenie na stronie linii lotniczej lub pośredników. Nie jest to dogodne rozwiązanie dla użytkowników Google Flights, ale narzędzie to nadrabia rozbudowanymi opcjami filtrowania, poradami oraz czytelnością. Na korzyść tej wyszukiwarki przemawia również możliwość zaznaczenia punktów podróżnych na mapie, gdzie następnie wyświetlana jest cena biletu oraz ilość przesiadek. Zaletą jest również opcja „najniższe ceny” która na kalendarzu pokazuje daty najtańszych biletów lotniczych.
Wyszukiwarka lotów, która daje możliwość sprawdzenia cen w danej destynacji przez cały rok i dopasowania terminu lotu do cen biletów. Ma bardzo podobne opcje wyszukiwania jak Gogle Flights, profil jest również przejrzysty i łatwy w obsłudze. Jednak w przeciwieństwie do wyszukiwarki oferowanej przez Google panel z filtrami dotyczącymi przesiadek, godzin odlotu, czasu podróży czy wyboru linii lotniczych – wyświetla się po zaznaczeniu docelowych miejsc i daty. Strona daje dodatkowe opcje sprawdzania cen na Booking.com oraz Tripsta, gdzie po zaznaczeniu jednej z opcji wyświetlają się nam wyniki wyszukiwania w nowym oknie. Na SkyScanner również mamy możliwość zaznaczenia punktów podróżnych na mapie.
W opcjach wyszukiwania SkyScanner mamy szeroki wybór walut oraz preferowanych języków obcych. Przeglądanie strony jest dzięki temu łatwiejsze dla osób mówiących w innymi języku.
Internetowe Centrum Podróży Esky pomaga swoim klientom nie tylko w wyszukiwaniu połączeń lotniczych. W swoim portfolio oferuje również hotele, ubezpieczenia turystyczne, wczasy i bilety kolejowe. Serwis oferuje wszystkie produkty niezbędne do zorganizowania podróży dla klientów indywidualnych i biznesowych.
Wyszukiwarka jest prosta w obsłudze, poruszanie się po niej nie sprawia większych trudności. Mamy do wyboru wyszukiwanie podstawowe i zaawansowane. Punkty docelowe możemy wybrać na mapie, gdzie po zaznaczeniu kontynentu i kraju, wyświetli się nam lista z lotniskami. Serwis daje możliwość wyszukiwania cen biletów w czterech walutach (Euro, Złoty, Pounds, Dollars) oraz sortowania wyników wyszukania według ceny, linii lotniczych i czasu lotu.
Po zaznaczeniu wszystkich interesujących nas opcji wyszukiwania w pierwszej kolejności wyświetlają się najtańsze bilety dla wybranej daty (możliwość zmiany na „Pobliskie lotniska”). Natomiast pozostałe wyniki możemy dodatkowo filtrować za pomocą panelu znajdującego się po lewej stronie.
Światowa wyszukiwarka lotów dzięki której można porównać oferty oraz ceny biletów lotniczych, hoteli i innych produktów oraz usług turystycznych. Od 2012 roku dostępna jest wersja polska strony. Po wpisaniu daty i miejsca, serwis przeszukuje strony linii lotniczych, hoteli jak również pośredników oferujących dane usługi. Wyniki można filtrować poprzez określenie ilości przesiadek, godzin, lotnisk, cen, typu samolotu i innych. Natomiast wyświetlone oferty możemy porównać z serwisami Twojeloty.pl czy blablacar.pl.
KAYAK jest serwisem, który pomaga w wyszukiwaniu najtańszych ofert oraz oferującym dodatkowe narzędzia ułatwiające podróżowanie. Ciekawymi i zarówno przydatnymi narzędziami oferowanym przez Kayak są „Wykresy cen” i „Prognoza cen”. Można sprawdzić wzrost i spadek cen, dzięki czemu mamy możliwość znaleźć najtańszy termin wylotu w danym miesiącu.
Użytkownicy serwisu moją możliwość korzystania z narzędzi ułatwiających planowanie podróży, takich jak: ustawianie alertów cenowych, funkcja My Trips czy Explore. Dzięki alertom cenowym możemy określić maksymalną cenę biletu, po czym system wysyła nam informację jeśli znajdzie taką ofertę u któregoś ze swoich partnerów. Funkcja My Trips dostępna jest po zalogowaniu się, a dzięki niej mamy zebrane w jednym miejscu wszystkie informacje o planowanej podróży (rezerwacje biletów, hoteli czy restauracje, które chcemy odwiedzić podczas podróży). Explore świetnie się sprawdzi dla osób lubiących spontaniczne podróże. Określając miejsce wylotu, miesiąc, budżet oraz oczekiwaną pogodę i aktywności (np. plaża, narty), wyświetli się mapa z cenami do określonych miejsc na świecie – spełniających zaznaczone warunki.
Jeden z najpopularniejszych portali oferujących internetową rezerwacje biletów lotniczych w Polsce. Tak jak inne wyszukiwarki również daje możliwość rezerwacji hoteli i innych usług turystycznych. Wyszukiwarka jest przejrzysta i łatwa w użyciu, a jej główny panel jest przypomina panele Esky i Skyscanner. Na Fru.pl można bezpośrednio kupić bilet lotniczy, w przeciwieństwie do innych wyszukiwarek, gdzie w większości po wybraniu interesującego nas biletu zostajemy przekierowani na stronę przewoźnika lub pośrednika. Płatności można dokonać przelewem internetowym Przelew24, przelewem standardowym, kartą kredytową lub wpłatą gotówki. Zaletą tego portalu jest dodatkowe wyszukanie elastycznych dat „+/- 3 dni” oraz „+/- 30 dni”, dzięki czemu często można zaoszczędzić rezerwując bilet na inną datę.
Jednym z dodatkowych narzędzi oferowanych przez Fru.pl jest Kalendarz Lotów, za pomocą którego wyszukamy najatrakcyjniejszą cenowo ofertę na interesującej nas trasie. Na panelu po lewej stronie zaznaczamy miejsce wylotu i punkt docelowy, czas podróży oraz kiedy chcielibyśmy odbyć podróż. Natomiast wybierając zakładkę „Tanie linie” zobaczymy ofertę najpopularniejszych linii lotniczych obsługujących tanie loty z Polski (Wizzair, Ryanair).
Oprócz opisanych wyszukiwarek linii lotniczych warto sprawdzić połączenia na stronach:
- OneTwoTrip.com – brak wersji polskiej, serwis dostępny jest m.in.: w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim;
- azair.eu – czeska wyszukiwarka, obsługiwana w trzech językach: czeskim, polskim i angielskim.
Co warto sprawdzić kupując bilet na tani lot?
- Wylot z innego państwa – poszukując oszczędności warto sprawdzić czy można zaoszczędzić kupując bilet lotniczy z innego kraju wylotowego niż Polska. Najbardziej popularnymi państwami wylotu są Niemcy, Czechy i Wielka Brytania.
- Promocja – zanim klikniemy „kupuj” – warto uważnie przeczytać warunki promocji, ponieważ zmiana terminu podróży czy danych na bilecie często wiąże się z dodatkowymi opłatami (i do tego dość wysokimi) lub jest wogóle niemożliwa.
- Bagaż – kupując bilet w tanich liniach lotniczych należy liczyć się z dodatkową opłatą za bagaż, ponieważ cena biletu często obejmuje jedynie bagaż podręczny. Natomiast wszelkie informacje dotyczące wymiarów bagażu czy jego wagi znajdują się w regulaminie przewoźnika, na którego pokładzie będziemy gościć. Warto również pamiętać, że za dodatkowy bagaż zapłacimy mniej jeśli zarejestrujemy go przed pojawieniem się na lotnisku.
- Dodatkowe opłaty – dodatkową opłatą może być na przykład opłata za rezerwację, rezerwacja miejsca w samolocie czy pierwszeństwo wejścia do samolotu. Niektórzy przewoźnicy wymagają od pasażerów odprawy online i wcześniejszego wydrukowania karty pokładowej, zapominalscy muszą liczyć się z dodatkową opłatą za odprawę.
- Twoje prawa – podstawowe prawa pasażerów linii lotniczych znajdziesz tu.
- Polak za granicą – oficjalny serwis Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który ma na celu informować obywateli RP o warunkach przebywania na terenie wszystkich krajów świata.
Autor: Agnieszka Brzozowska