Fundacja Bakala uruchamia nową odsłonę programu Achilles Data dla młodych dziennikarzy. Ten dwuetapowy program obejmuje jesienne wykłady, a następnie pracę grupową pod kierunkiem mentora. Program oferuje unikalną możliwość poznania pracy dziennikarza i nabycia cennych umiejętności takich jak prowadzenie wywiadów i podstawy dziennikarstwa śledczego.
Program Achilles Data po raz ósmy
To już ósmy rok, kiedy Fundacja Bakala organizuje ten uznany program dziennikarski. Program otwiera się nie tylko dla studentów z Czech, ale również ze Słowacji, Polski i Węgier. Uczestnicy zdobędą praktyczne doświadczenie w zawodzie dziennikarza oraz niezbędne umiejętności do realizacji przyszłych projektów. Projekty zakończone sukcesem w ramach programu Achilles Data mają również unikalną szansę na publikację w jednym z partnerskich mediów programu.
Szansa na doświadczenie zawodu dziennikarza
Program jest otwarty dla studentów wszystkich kierunków studiów licencjackich i magisterskich. W tym dziennikarstwa, nauk o mediach, nauk politycznych, prawa, studiów międzynarodowych, informatyki i innych.
„Wierzymy, że w każdej dziedzinie może kryć się talent do dziennikarstwa – mówi Václav Pecha, dyrektor Fundacji Bakala. – Achilles Data daje studentom unikalną szansę na doświadczenie zawodu dziennikarza. Dodatkowo program pozwala im nawiązać kontakty z profesjonalistami z branży i budować podstawy przyszłej kariery”. Uczestnicy zdobędą kluczowe umiejętności dziennikarskie pod kierunkiem doświadczonych mentorów. Będą uczyć się, jak weryfikować i znajdować dane i fakty, pisać angażujące analizy, przestrzegać etyki dziennikarskiej oraz zarządzać pracą zespołową. Następnie wykorzystają zdobytą wiedzę w pracy grupowej nad różnymi przypadkami lub tematami.
Projekty z poprzednich lat w ramach tego programu obejmowały analizy o znaczeniu społecznym. Uczestnicy badali m.in. jedną z aplikacji społecznościowych i związane z nią zagrożenia społeczne, analizowali kwestię legalizacji kratomu oraz badali propozycję dostaw „zielonej energii” z Azerbejdżanu. Fundacja Stop Korupcji, Deník N i Ekonom publikowały wyniki ich pracy.
Aplikacje do programu można dostarczać od 29 maja, a termin składania zgłoszeń upływa 30 września. Kurs jest bezpłatny i obejmuje koszty podróży i zakwaterowania dla uczestników spoza Pragi. Więcej informacji o programie i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie Fundacji Bakala – Program Achilles Data.
Fundacja Bakala organizuje program Achilles Data we współpracy ze słowacką fundacją Zastavme korupciu i z pomocą Ambasady USA w Czechach.. Jednym z partnerów projektu jest Centrum Śledcze Jána Kuciaka. Słowacki dziennikarz śledczy Ján Kuciak był absolwentem kursu Achilles Data.
Źródło informacji: Fundacja Bakala