Kompetencje cyfrowe – czy Polacy je mają?

Avatar

Na koniec roku 2016 r. zgodnie z danymi GUS – mieszkańców Polski było 38 433 000. Co piąty z nas nigdy nie skorzystał z Internetu. Idąc dalej – 61,9% ludności Polski to osoby w wieku produkcyjnym, czyli w wieku między 18 a 64 lata – tylko 39 % z tej grupy korzysta z komputera w pracy. W Unii Europejskiej takich pracowników jest średnio 50 %. Kompetencje cyfrowe Polaków są niekonkurencyjne?

Przyszłość rynku pracy

Analiza raportu GUMTREE: „Aktywni+ Przyszłość Rynku pracy”, które zrealizowała jednostka Digital Economy Lab Uniwersytetu Warszawskiego, przyniosła wiele ciekawych wniosków w kontekście zmian czekających pracowników. Co zrobić, aby nie pozostać dinozaurem dla przyszłych pracodawców? Najważniejsze będzie połączenie poniższych umiejętności:

 • Kompetencje cyfrowe, rozumiane jako:
  • sprawne i skuteczne wykorzystywanie Internetu,
  • umiejętność wyszukiwania informacji,
  • tworzenie treści,
  • obsługę urządzeń oraz sprzętu komputerowego,
  • rozwiązywanie problemów.
 • Ocena wiarygodności źródeł i umiejętne ich wykorzystanie, w szczególności sprawna weryfikacja wiedzy pochodzącej z Internetu i urządzeń mobilnych.
 • Inteligencja społeczna, która pozwoli na skuteczną komunikację w pracy zespołowej oraz na stanowiskach związanych z zarządzaniem pracownikami.
 • Elastyczność i otwartość na zmiany, poprzez nabywanie nowych umiejętności, gdyż stałe zatrudnienie w zawodzie wyuczonym to już przeszłość.

Praca przyszłości

Alert kompetencyjny

Pracodawcy jednoznacznie wskazali pakiet kompetencji, których pracownikom brakuje:

 • umiejętność analitycznego i logicznego myślenia,
 • zdolność przełożenia teorii na praktykę,
 • rozwiązywania problemów,
 • wyszukiwania i analizy danych.

Pierwsze dwie z powyższych umiejętności, którymi szczycą się pracownicy, a których nie zauważają pracodawcy, są wręcz elementem standardowego CV, które przesyłają rekruci. Kolejne  braki wychodzą w praktyce bardzo szybko. Zatrudniony nie potrafi sprawnie wykorzystywać zasobów informacyjnych nawet własnego przedsiębiorstwa, licząc, że wszystko zostanie podane na tacy. Czasami odpowiedź siedzi za ścianą drugiego pokoju, tylko obawa zadawania pytań zwycięża. Biorąc pod uwagę nowe trendy, coraz większą popularność mediów społecznościowych i różnych aplikacji na smartfony, wydaje się, że takie konstatacje na temat świadomości informacyjnej pracowników w ogóle nie powinny istnieć. A jednak!

Zawody przyszłości konta zawody zagrożone

Biorąc pod uwagę powyższe trendy, które specjalizacje mogą spać spokojnie? Na pewno my – infobrokerzy, zajmujący się zawodowo zarządzaniem informacją. Nie można tutaj zapomnieć o medycznych zawodach, które bez bezpośredniej interakcji z drugą osobą, nie będą efektywne np. pielęgniarka, rehabilitant, lekarz. W grupie bezpiecznej znajdują się też m.in. wszelkie profesje związane z IT, wykładowcy, opiekunki do dzieci.  Automatyzacja stanowisk dotknie średnio 40% miejsc pracy. Wśród najbardziej zagrożonych profesji znajdują się przede wszystkim sprzedawcy przez telefon oraz urzędnicy. W wielu przypadkach te zmiany organizacyjne mogą przynieść wiele dobrego, ale czy jesteśmy gotowi na cyfrowe tsunami? Polacy zauważają zmiany na rynku pracy, ale respondenci w badaniu stwierdzili, że za 10 lat będą pracować na takim samym stanowisku i wykonywać te same zadania. Autorzy badania wskazali kilka kierunków samorozwoju. Warto z nich skorzystać, żeby cyfrowe tsunami nie zmiotło z rynku pracy. Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu, która jest dostępna tutaj.

Comment List

 • Avatar
  Martaryn 21 / 08 / 2017 Reply

  Jak widzę ludzi płacących rachunki na poczcie to dochodze do wniosku, ze nie ma żadnych kompetencji cyfrowych w społeczenstwie.. 😉

  • Avatar
   Agnieszka Piwowarczyk Bargieł 21 / 08 / 2017 Reply

   A z drugiej strony nie da się nie zauważyć, że rośnie pokolenie maluchów, które potrafią sprawnie obsługiwać smartfony i tablety. Czy przełoży to się na ich kompetencje cyfrowe w przyszłości?

 • Avatar
  Tomasz Wylęgała 23 / 08 / 2017 Reply

  Może doczekamy czasów, że w szkole naprawdę będą uczyć jak bezpiecznie korzystać z Internetu, a nie tylko pisać w wordzie 🙂

  • Avatar
   Marek Kowalczyk 30 / 01 / 2018 Reply

   Przepraszm , że odnawiam temat , ale przechodząc z artykułu na artykuł dotarłem tutaj i nie zgodze się ze teraz uczy się tylko pisać w wordzie, tym bardziej w czasach cyber zagrożeń itp. Wystarczy poczytac pierwsze lepsze artykuły , choćby z sieci ,czy magazynów typu social media manager i widać , że zagrożenia są duże, ale również świadomość rośnie z każdym rokiem. Także myślę ze i szkoła ma na to jakiś wpływ, nawet nie informatyka , ale ogólnie 😉

Dodaj komentarz