Pakiet onkologiczny stał się przez ostatnie miesiące jednym z głównych tematów poruszanych przez media. Analitycy firmy NEWTON Media zbadali, jak często był on omawiany i w jaki sposób.
Okazuje się, że najwięcej informacji dotyczących pakietu onkologicznego pojawiło się w prasie regionalnej – 46% oraz dziennikach ogólnopolskich – 35%. W sumie w mediach ukazało się blisko 7,3 tys. materiałów o tematyce pakietu onkologicznego. Raport powstał przy współpracy z Polską Koalicją Pacjentów Onkologicznych, Fundacją Wygrajmy Zdrowie, a także Obywatelskim Porozumienia na rzecz Onkologii.
W okresie od 1 grudnia 2014 roku do 15 marca br. na temat pakietu onkologicznego ukazały się w sumie 7294 informacje: 1227 w prasie i 6067 na portalach internetowych. Najwięcej materiałów o wspomnianej tematyce opublikował portal medyczny medexpress.pl (334 artykuły), w prasie była to Gazeta Wyborcza (183 publikacje). 13% publikacji prasowych pojawiło się na pierwszych stronach gazet, a dniem, w którym ukazało się najwięcej informacji był 7 stycznia (501 publikacji). Analitycy NEWTON Media wyliczyli także, że ekwiwalent reklamowy dla wszystkich materiałów dotyczących pakietu onkologicznego w prasie wyniósł 20 023 917 zł.
– Nie dziwi nas tak duża liczba publikacji z zakresu pakietu onkologicznego. We wspomnianym okresie media chętnie informowały o tematyce onkologicznej ze względu na wprowadzone zmiany w systemie zdrowia – powiedział Szymon Chrostowski, prezes zarządu Fundacji Wygrajmy Zdrowie, partner raportu. – Celem raportu było sprawdzenie ile faktycznie materiałów opublikowano na ten temat i jak media oceniły zarówno sam pakiet onkologiczny, jak i sytuację związaną ze wspomnianymi zmianami.
W badanym okresie informowano przede wszystkim o tym, czym jest pakiet onkologiczny i jak działa. W prasie i na portalach internetowych punkt po punkcie wyjaśniano, jakie zmiany w leczeniu onkologicznym nastąpią po wprowadzeniu pakietu.
Więcej informacji na temat pakietu onkologicznego i tematyki onkologicznej można znaleźć na stronach:
- Fundacji Wygrajmy Zdrowie: www.wygrajmyzdrowie.pl
- Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych:www.pkopo.pl
- Obywatelskie Porozumienie na rzecz Onkologii: www.porozumieniedlaonkologii.pl
Infografika przedstawiająca wyniki przeprowadzonej analizy:
Źródło: Anna Ostrowska – NEWTON Media