Outsourcing usług IT wciąż się umacnia. Nad Wisłą przybywa zagranicznych inwestorów, a polskie firmy informatyczne oferujące wynajem kadr prężnie się rozwijają. Między innymi dlatego w międzynarodowych zestawieniach i rankingach nasz kraj występuje w gronie światowych potęg i może z nimi konkurować.
No dobrą koniunkturę branży teleinformatycznej wpływa rozwój całego sektora centrów usług biznesowych. Polska śmiało i odważnie konkuruje z do tej pory nieprześcignionymi indyjskimi miastami. W najnowszej odsłonie raportu „Top 100 Outsourcing Destinations”, który skupia najbardziej atrakcyjne pod względem inwestycji lokalizacje na świecie, Kraków znalazł się na 9. lokacie. Pozostałe miejsca w pierwszej dziesiątce zajmują miasta położone w Indiach i w Filipinach, które od dłuższego czasu są bezkonkurencyjne. Warto jednak zaznaczyć, że polskie miasto od 2014 r. utrzymuje swoją pozycję.
Bardzo dobrze wypadły także dwie inne polskie lokalizacje outsourcingowe, czyli Warszawa i Wrocław, które zostały uznane za jedne z najbardziej obiecujących i rozwojowych. Stolica obecnie znajduje się na 25. miejscu (awans aż o pięć oczek), a Wrocław na 58. lokacie (w ciągu 4 lat awansując o 20 pozycji).
Silna konkurencja ze świata i Europy
Polskie miasta będą musiały wkrótce rywalizować nie tylko z tygrysami outsourcingu znad Gangesu, ale również z europejskimi lokalizacjami. Tuż za Krakowem znalazł się Dublin mogący zagrozić stolicy Małopolski, ponieważ awansował aż o dwie pozycje. Podobnie i inne europejskie miasta, takie jak Praga, Budapeszt, Tallinn czy Belgrad poszły w zestawieniu do góry. Jednak patrząc na rozwój polskiego sektora SSC/BPO/ITO, trudno mówić o stagnacji. Wzrost sektora nowoczesnych usług dla biznesu sięga 15 proc. w skali roku. Już teraz w branży outsourcingu pracuje według różnych szacunków od 170 do nawet 200 tys. pracowników, a do 2020 r. przedsiębiorstwa te mają zatrudniać ponad 250 tys. specjalistów. Centrum outsourcingu w Polsce jest Kraków – w branżach SSC/BPO i Outsourcingu IT pracuje tu ok. 35,7 tys. osób, co odpowiada za niemal jedną czwartą spośród wszystkich zatrudnionych w tym sektorze.
Usługi IT motorem outsourcingu
Polska branża outsourcingowa ma w sobie bardzo duży potencjał, zwłaszcza jeśli chodzi o usługi finansowe i właśnie teleinformatyczne. Rynek ICT jest jednym z silniejszych motorów gospodarki, i to nie tylko krajowej. Według analiz Pierre Audoin Consultants za 2014 rok Polska znalazła się na pierwszym miejscu pod względem prognozowanych inwestycji w nowe technologie w grupie dużych przedsiębiorstw. W kategorii rocznych wydatków na IT wyprzedziły nas takie kraje jak Austria (6,2 mld euro) i Turcja (5,9 mld euro). Polski rynek ICT oszacowano na kwotę 5,6 mld euro. Według danych IDC polska branża IT rośnie w tempie 4 proc. rocznie i już za trzy lata jej wartość przekroczy 6 mld euro.
Specjaliści IT na wynajem
Outsourcing IT jest modny nie tylko w Krakowie. Z ankiety Pierre Audoin Consultants wynika, iż 45 proc. menedżerów polskich firm deklaruje korzystanie ze wsparcia zewnętrznych firm informatycznych lub wynajmu kadry inżynierskiej. W Turcji ten odsetek wyniósł 50 proc., a więcej jedynie w Austrii – ponad 50 proc. Dla przedsiębiorców znad Wisły outsourcing usług IT jest bardzo korzystną formą wsparcia. Przede wszystkim to duża oszczędność. Uśredniając: koszty pracy i utrzymania wewnętrznego działu IT w średniej firmie to ok. 42,5 tys. zł brutto dla pracodawcy. Wynajem kadry inżynierskiej jest opłacalny również z innego powodu. Ogranicza czas, pieniądze i nerwy potrzebne do wyszukania i rekrutacji wykwalifikowanych specjalistów IT.